Bańka: Etaty milicyjne czy wojskowe nie skutkują obniżeniem emerytur sportowców

Inne
Bańka: Etaty milicyjne czy wojskowe nie skutkują obniżeniem emerytur sportowców
fot. PAP

Sportowcy, którzy byli na etatach milicyjnych i wojskowych, nie będą mieli obciętych emerytur. Informacja w tej sprawie pojawiła się na oficjalnym koncie Ministerstwa Sportu na Twitterze. Potwierdził ją także minister Witold Bańka.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że ustawa dezubekizacyjna może odbić się na emeryturach byłych sportowców z takich klubów, jak Wisła Kraków, Gwardia Warszawa czy Olimpia Poznań. Teraz okazało się, że mogą spać spokojnie. Co innego ci, którzy byli na etatach UB i SB.

 

- Myślę, że są tutaj kwestie do wyjaśnienia. Wyraźnie podkreślamy, że etaty milicyjne czy wojskowe nie skutkują obniżeniem emerytur dla tychże sportowców, którzy byli na takich etatach. Czym innym jest oczywiście etat "esbecki" i "ubecki" - powiedział Bańka w rozmowie z Radiem Szczecin.

 

 

1 października w życie wejdzie tzw. ustawa dezubekizacyjna, obniżająca emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

 

Zgodnie z ustawą, szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

 

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się m.in.: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

MC, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze