The World Games podsumowane! Medaliści nagrodzeni, Polsat wyróżniony

Inne

W poniedziałek w stołecznym Centrum Olimpijskim uroczyście podsumowano 10. Światowe Igrzyska Sportowe. W obecności najwyższych władz Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, partnerów, a także naszych medalistów.

– Igrzyska The World Games, jedno z największych sportowych wydarzeń w dziejach Polski, przeszły do historii, ale pozytywne skutki tego wielkiego sportowego święta będą nam jeszcze długo towarzyszyć – mówił Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. –  Wszystkim organizatorom i partnerom pragnę serdecznie podziękować i pogratulować. Ministerstwo Sportu i Turystyki na cały program przygotowań do The World Games przeznaczyło ponad 60 mln zł. Polska od wielu lat jest cenionym organizatorem dużych sportowych imprez. Nie inaczej było tym razem, bo Wrocławski Komitet Organizacyjny spisał się na medal. Już teraz rozpoczynamy przygotowania do kolejnej edycji The World Games, która w 2021 r. odbędzie się w Stanach Zjednoczonych  – dodał.

– Impreza okazała się sukcesem na każdym polu: organizacyjnym, medialnym i sportowym. Stojąc pod koroną stadionu we Wrocławiu podczas ceremonii otwarcia byłem niezwykle dumny. Dziękuję, to była dobra robota – zaznaczył z kolei Andrzej Banasiak, radca Ministra Sportu i Turystyki. A wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski podkreślał niepowtarzalny klimat. – Nigdy wcześniej nie miałem okazji oglądać zawodów przebiegających w tak znakomitej atmosferze – zapewniał.

Gdyby The World Games 2017 podsumować w liczbach, należałoby wymienić następujące: 240 tysięcy uczestników wydarzeń na 26 arenach i w strefie kibica, 10 dni sportowej rywalizacji, 3500 zawodników ze 112 krajów świata, 30 medali dla polskiej reprezentacji, 1600 wolontariuszy i 700 dziennikarzy z 50 krajów świata.

Od zakończenia imprezy minęły już niespełna dwa miesiące, a nas cieszą pochlebne opinie płynące również ze świata. Budujące słowa skierował m.in. w stronę organizatorów Kit McConnell, dyrektor sportowy MKOl. – Gratuluję wspaniałego wydarzenia. Poziom organizacji, który zaobserwowałem podczas mojego pobytu we Wrocławiu, zrobił na mnie wielkie wrażenie. To opinia powszechna, którą usłyszałem także z ust zawodników, sędziów i działaczy – powiedział. Z kolei Thomas Bach, szef MKOl. zauważył: – The World Games 2017 wpisało się w nowoczesny trend przybliżania sportu ludziom. Obiekty, które odwiedziłem, zwłaszcza ściana wspinaczkowa, zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Gratuluję perfekcyjnej organizacji.

Na antenach Polsatu, Polsatu Sport, Polsatu Sport Extra, Polsatu Sport News, Polsat Sport Fight i Super Polsatu wyemitowano łącznie ponad 400 godzin transmisji na żywo. Ta z Ceremonii Otwarcia dostępna była w 131 krajach świata. Jak informuje IWGA, transmitowały ją m.in. kanały CCTV5 z Chin, TBS z Japonii, Sport1 z Niemiec, Match TV z Rosji, ESPN LA, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkie kraje Ameryki Południowej oraz Olympic Channel – kanał Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Łączny zasięg za granicą to 420 milionów widzów, w czym największy udział mają stacje chińskie, niemieckie, rosyjskie, hiszpańskojęzyczny ESPN i francuskojęzyczny BeIn Sports.

Przypomnijmy, że Polacy wywalczyli na ostatnich The World Games 30 medali: 9 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych. To najlepszy wynik w historii naszych występów na Światowych Igrzyskach Sportowych. Należy podkreślić, że 10 z tych krążków zapisały na swoim koncie sporty „na zaproszenie” (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe). Mowa o kick-boxingu (6 medali), wioślarstwie halowym (3) oraz żużlu (1). Zatem polski dorobek wliczany do klasyfikacji medalowej kończy się na 20 zdobyczach (5 medalach złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych), co daje nam trzynastą lokatę. Zwyciężyła Rosja – 63 (28-21-14) przed Niemcami – 42 (18-10-14) oraz Włochami – 42 (16-13-13).

Impreza była najtrudniejszym przedsięwzięciem logistycznym w historii polskiego sportu. W opinii międzynarodowych federacji sportowych z tego zadania Wrocław wywiązał się bardzo dobrze, choć plany organizatorom krzyżowała pogoda. 23 lipca potężna burza zniszczyła część aren pod gołym niebem, jednak jeszcze tego samego dnia udało się je odbudować.

W stolicy Dolnego Śląska po The World Games zostaną dla mieszkańców piękne obiekty: odnowiony Stadion Olimpijski, tor wrotkarski w parku Tysiąclecia czy kompleks pływalni przy ul. Wejherowskiej. Dodajmy, że ściankę wspinaczkową na pl. Nowy Targ, a także tor wrotkarski odwiedził przewodniczący MKOl.-u Thomas Bach, który otworzył również 10. Światowe Igrzyska Sportowe na Stadionie Wrocław. Obiekty chwalił też wiele razy szef International World Games Association Jose Perurena:

– Jestem bardzo zadowolony z The World Games 2017. Organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty. Obiekty sportowe reprezentują wysoki standard, zawody przebiegały gładko i sprawnie, wolontariusze byli i wciąż są przyjaźni oraz pomocni, a transmisja telewizyjna, wyprodukowana przez ISB i ATM, nigdy nie była tak wysokiej jakości. Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych opinii od międzynarodowych federacji, dziennikarzy i widzów. Co jest dla mnie jednak najważniejsze, to zadowolenie zawodników z całych igrzysk.

POLSKIE MEDALE

ZŁOTE:

    Wojciech Bógdał – motoparalotniarstwo/slalom
    Jarosław Olech – trójbój siłowy
    Artur Mikołajczewski – wioślarstwo halowe
    Marta Waliczek – kick-boxing (60 kg)
    Dawid Kasperski – kick-boxing (86 kg)
    Jędrzej Loska – ju-jitsu (62 kg)
    Reprezentacja Polski – żużel
    Tomasz Szewczak – ju-jitsu (94 kg)
    Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło – rock'n'roll akrobatyczny

SREBRNE:

    Alicja Tchórz – ratownictwo wodne/200 m z przeszkodami
    Sztafeta (Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Adam Dubiel i Bartosz Makowski) – ratownictwo     wodne/4×50 m z przeszkodami
    Sztafeta (Wojciech Kotowski, Cezary Kępa, Bartosz Stanielewicz, Adam Dubiel) – bieg     sztafetowy
    z przekazywaniem manekina / 4×25 m
    Bartosz Zabłocki – wioślarstwo halowe
    Anna Wierzbowska – wioślarstwo halowe
    Michał Ronkiewicz – kick-boxing (75 kg)
    Mateusz Pluta – kick-boxing (91 kg)
    Maciej Polok – ju-jitsu (69 kg)
    Rafał Riss – ju-jitsu (+94 kg)
    Łukasz Radosz – muaythai (91 kg)

BRĄZOWE:

    Magdalena Macios – sumo
    Tomasz Wojda – sumo
   Sztafeta (Karolina Faszczewska, Anna Nocoń, Alicja Tchórz, Dominika Kossowska) – bieg     sztafetowy z przekazywaniem manekina/4×25 m
    Marcin Bernat – motoparalotniarstwo/slalom
    Michał Bąbos – karate/kumite
    Michał Kazieczko – kick-boxing
    Małgorzata Dymus – kick-boxing
    Maciej Kozak – ju-jitsu (77 kg)
    Emilia Maćkowiak – ju-jitsu (kategoria open)
    Reprezentacja Polski – ju-jitsu
    Oskar Siegert – muaythai (63,5 kg)

10. ŚWIATOWE IGRZYSKA SPORTOWE W LICZBACH

 

* 240 tysięcy uczestników wydarzeń The World Games 2017 na arenach i w Strefie Kibica.
* 10 dni sportowej rywalizacji.
* 3500 zawodników ze 112 krajów świata.
* 31 dyscyplin sportowych.
* 26 aren sportowych – Wrocław, Świdnica, Trzebnica, Jelcz-Laskowice, Szymanów.
* 1600 wolontariuszy.
* 219 kompletów medali.
* Transmisja dotarła do 131 krajów świata.
* Łączny zasięg to 460 milionów widzów, w tym największy udział mają stacje chińskie, niemieckie, rosyjskie i francuskojęzyczny Beln Sports.
* Ponad 400 godzin transmisji na różnych kanałach telewizji Polsat; najchętniej oglądane dyscypliny: żużel, wspinaczka sportowa, zawody gimnastyczne i wrotkarstwo szybkie.
* Oglądalność w Polsce – ponad 12 milionów widzów przed telewizorami.
* 700 akredytowanych dziennikarzy z 50 krajów świata; najliczniejsze nacje: Polacy, Czesi, Chińczycy, Japończycy, Holendrzy, Ukraińcy i Amerykanie.
* 100 procent biletów sprzedano m.in. na: Ceremonię Otwarcia, żużel, sporty taneczne, kajak polo, ju-jitsu, karate, bieg na orientację, trójbój siłowy, przeciąganie liny, pływanie w monopłetwie i sportowe ratownictwo wodne. Łącznie sprzedano 81% biletów na wszystkie wydarzenia (163 324 bilety).

A.J., theworldgames2017.com

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze