Pjongczang 2018: Norweskie biegaczki narciarskie obawiają się wyjazdu

Inne
Pjongczang 2018: Norweskie biegaczki narciarskie obawiają się wyjazdu
fot. Cyfra Sport

Z powodu napiętej sytuacji politycznej w regionie norweskie biegaczki narciarskie obawiają się wyjazdu na zimowe igrzyska olimpijskie do południowokoreańskiego Pjongczangu, które odbędą się w dniach 9-24 lutego.

Norweska federacja zapewniła, że nikogo nie będzie zmuszać do startu.

 

„Wioska olimpijska jest zlokalizowana w odległości zaledwie 70 kilometrów od granicy z Koreą Północną, więc jeżeli stwierdzę, że sytuacja jest niepewna i poczuję nawet najmniejsze zagrożenie, to pozostanę w domu” - powiedziała trzykrotna mistrzyni świata Astrid Uhrenhold Jacobsen w rozmowie z kanałem telewizji TV2.

 

Podobnie uważa Katrine Harsem, która zapowiedziała, że w sytuacji, kiedy poczuje się niebezpiecznie nie wystartuje w Pjongczang. "Po prostu tam nie pojadę. Są sprawy w życiu ważne i ważniejsze i nie zamierzam startować w sytuacji zagrożenia konfliktem zbrojnym tuż obok miejsca, w którym będę przebywać" - zapewniła.

 

"a razie trenujemy i przygotowujemy się w normalnym cyklu olimpijskim, lecz bierzemy pod uwagę nawet sytuację, w której igrzyska zostaną odwołane” - dodała Jacobsen.

 

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata Marit Bjoergen już wcześniej zapowiedziała, że jej rodzina, partner życiowy Fred Boerre Lundberg i synek Marius pozostaną w domu.

 

„Śledzę wiadomości codziennie i według mojej oceny obecna sytuacja jest przerażająca. Jeżeli stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna, to tam nie pojedziemy. Najbardziej jednak obawiam się, że ta olimpiada może się nie odbyć” - powiedziała.

 

Prezes Norweskiej Federacji Narciarskiej NSF Erik Roeste podkreślił, że sytuacja w Korei Północnej jest w Norwegii monitorowana na bieżąco przez służby specjalne, które mają stały kontakt z centrum sportu olimpijskiego Olympiatoppen i Norweskim Komitetem Olimpijskim.

„Wierzę w ocenę sytuacji przez te instytucje, ale trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała w tym regionie świata w lutym. Mam jednak nadzieję, że zarówno ja, jak i wszyscy norwescy sportowcy pojedziemy na te igrzyska. Podjęliśmy jednak decyzję, że nikogo nie będziemy zmuszać do wyjazdu. Każdy członek naszej reprezentacji zdecyduje o tym według swojej własnej oceny” - powiedział Roeste.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze