ME siatkarek: Serbia ograła Białoruś w ćwierćfinale

W ćwierćfinale rozgrywanych w Azerbejdżanie i Gruzji mistrzostw Europy siatkarek Serbia wygrała z Białorusią 3:0. We wcześniejszym czwartkowym meczu Holandia, również w trzech setach, pokonała reprezentację Włoch.

Serbki, które były faworytkami tego starcia, pewnie wygrały grupę D, pokonując 3:0 Czechy, 3:0 Holandię oraz 3:1 Belgię. Obecność Białorusinek w czołowej ósemce była niespodzianką. W fazie grupowej pokonały Chorwację 3:2 i Gruzję 3:0, przegrały natomiast 1:3 z Włoszkami, a w barażu o ćwierćfinał ograły 3:2 Czechy.

W konfrontacji z Serbkami siatkarki Białorusi nie miały jednak wiele do powiedzenia. W premierowej odsłonie podopieczne Zorana Terzicia uzyskały przewagę już na początku (8:4) i spokojnie powiększały ją w dalszej części seta (16:11, 21:15). Dwa ostatnie punkty dla zwyciężczyń wywalczyła Tijana Bosković (25:19).

Wyrównana walka w drugiej partii trwała jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po niej reprezentantki Serbii całkowicie zdominowały rywalki, powiększając dystans (16:10). Po asie serwisowym Brankicy Mihajlović Serbia miała już dziesięć oczek zaliczki (21:11). Decydujący punkt znów wywalczyła Bosković (25:12).

Trzeciego seta serbskie siatkarki rozpoczęły od mocnego uderzenia (6:1), a w dalszej części seta kontrolowały sytuację, pewnie zmierzając do zwycięstwa (16:10). W końcówce zrezygnowane Białorusinki nie były już w stanie nawiązać walki, a skuteczny blok serbskich siatkarek zakończył tę odsłonę (25:14) i cały mecz.

Siatkarki Serbii dominowały w każdym elemencie: w ataku (45–20), bloku (11–6) i polu zagrywki (10–1). U zwyciężczyń najlepiej punktowała Bosković (18) oraz Stefana Veljković (12), Mihajlović (12) i Tijana Malesević (10); u pokonanych – Anżalika Barysiewicz (9). Serbki zmierzą się w półfinale ze zwycięzcą meczu Rosja – Turcja.