Memoriał A. Smoczyka na żużlu: Pożegnanie sezonu w Lesznie

Żużel
Memoriał A. Smoczyka na żużlu: Pożegnanie sezonu w Lesznie
fot. PAP

Zaplanowany na niedzielę 67. memoriał Alfreda Smoczyka zakończy żużlowy sezon w Lesznie. Dla miejscowych kibiców będzie to okazja raz jeszcze pogratulować zawodnikom Fogo Unii zdobycia drużynowego mistrza Polski.

Turniej ostatnio nie miał szczęścia do pogody. W ostatnich latach najczęściej z powodu deszczu był przekładany na inne terminy, podobnie było i w tym roku. Memoriał miał się odbyć jeszcze przed inauguracją sezonu w marcu, ale kapryśna aura przeszkodziła w rozegraniu zawodów.

"Liczymy, że w niedzielę turniej odbędzie się bez kłopotów. Ma być ciepło, 17 stopni i nie padać. Warto przyjść na stadion, bowiem to już ostatnia impreza żużlowa w Lesznie w tym roku, a będzie można raz jeszcze podziękować naszym zawodnikom za zdobycie tytułu mistrza Polski" - powiedział PAP Rafał Dobrowolski z biura prasowego leszczyńskiego klubu.

W zawodach wystąpią niemal wszyscy żużlowcy Fogo Unii, zabraknie tylko kontuzjowanego Nicki Pedersena oraz Emila Sajfutdinowa, który w tym czasie startuje w Czechach w turnieju Zlatej Prilby. Na torze pojawią się też wychowankowie klubu z Leszna, którzy obecnie reprezentują barwy innych zespołów: Damian Baliński, Tobiasz Musielak i Marcin Nowak.

Memoriał patrona leszczyńskiego stadionu rozgrywany jest od 66 lat. Smoczyk był jednym z najbardziej utalentowanych zawodników okresu powojennego. W 1949 roku w wieku 21 lat zdobył tytuł indywidualnego mistrza Polski. Rok później zginął w wypadku motocyklowym pod Lesznem.

W turnieju pamięci Smoczyka startowało wielu wybitnych żużlowców, m.in. Tony Rickardsson, Hans Nielsen, Tomasz Gollob, Andrzej Huszcza, Jarosław Hampel, Roman Jankowski czy Henryk Żyto, który w latach 50. i 60. wygrał zawody sześciokrotnie.

Przed rokiem triumfował Piotr Protasiewicz z Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra, ale w tej edycji nie wystąpi, bowiem jego drużyna w niedzielę będzie rywalizować w zaległym meczu z Cash Broker Stal Gorzów o brązowy medal ekstraligi.

Lista startowa 67. memoriału Alfreda Smoczyka:

1. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno), 2. Peter Kildemand (Fogo Unia Leszno), 3. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno), 4. Brady Kurtz (Polonia Piła, ROW Rybnik), 5. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno), 6. Artur Czaja (Unia Tarnów), 7. Rohan Tungate (Orzeł Łódź), 8. Tobiasz Musielak (ROW Rybnik), 9. Krzysztof Buczkowski (MrGarden GKM Grudziądz), 10. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno), 11. Damian Baliński (ROW Rybnik), 12. Fredrik Jakobsen (Medycyna Naturalna PSŻ Poznań), 13. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno), 14. Sebastian Ułamek (Vitroszlif CrossFit Włókniarz Częstochowa), 15. Marcin Nowak (Hawa Start Gniezno), Kacper Woryna (ROW Rybnik), 17. Szymon Szlauderbach (Fogo Unia Leszno).

ba, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze