Surma ostatni mecz rozegrał 27 maja tego roku z Arką Gdynia (1:1). Był to jednocześnie ostatni mecz "Niebieskich" w Lotto Ekstraklasie. Chociaż 40-latek miał później oferty ze Stali Mielec i Widzewa Łódź, to postanowił zakończyć karierę.

 

- Czuję smutek, żal, ale również pewną ulgę. Każdy mi mówi, że powinienem jeszcze pograć, ale ponad 20 lat w reżimie treningowym to naprawdę dużo. Za każdym razem trzeba było spełniać nadzieje kibiców, trenerów, działaczy. Fizycznie czuję się bardzo dobrze, mógłbym jeszcze spokojnie występować w lidze, ale psychicznie jestem już tym zmęczony. Mam prawo powiedzieć "dość" - mówił w rozmowie ze "Sportem".

 

 

Surma to wychowanek Wisły Kraków. Najbardziej związany był jednak z Ruchem Chorzów, w barwach którego występował w latach 1998-2002 i 2013-2017. Grał także w Legii Warszawa, Maccabi Hajfa, Bene Sachnin, Admirze Wacker Moedling i Lechii Gdańsk. W Ekstraklasie rozegrał 559 spotkań, co jest rekordowym osiągnięciem. Na swoim koncie ma także pięć występów w reprezentacji Polski.