Lotto Ekstraklasa: Karny Angulo dał trzy punkty Górnikowi

Górnik Zabrze pokonał na własnym stadionie Piasta Gliwice w niedzielnym meczu 11 kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Gola na wagę trzech punktów zdobył z rzutu karnego Igor Angulo, który w końcówce zmarnował drugą „jedenastkę”.

Gospodarze przystępowali do tego derbowego pojedynku jako lider tabeli, niepokonany na swoim stadionie w tym sezonie.

Rywale rozgrywki zaczęli w dużo gorszym stylu, co skończyło się rozstaniem z trenerem Dariuszem Wdowczykiem, którego zastąpił były selekcjoner kadry narodowej Waldemar Fornalik. W ligowym „debiucie” szkoleniowca Piast przegrał w Gliwicach z Arką Gdynia 0:1, a potem w 1/8 finału Pucharu Polski został wyeliminowany przez 1. ligowego Chrobrego Głogów.

Zabrzanie byli faworytem i od początku widać było, iż chcą się z tej roli dobrze wywiązać. Na przeszkodzie stanął im brak dokładności w rozegraniu piłki, tudzież skuteczna gra przeciwników w obronie. Mocny strzał Szymona Żurkowskiego obok słupka wywołał westchnienie miejscowych kibiców i na tym emocje w pierwszej połowie się skończyły.

Gole nie padły, ale nie mogło być inaczej, skoro żadnemu z zawodników obu drużyn nie udało się oddać celnego uderzenia na bramkę rywali. Po przerwie sympatycy Górnika donośnie domagali się od swoich piłkarzy zdobycia gola. Ale obejrzeli tzw. twardą walkę o ligowe punkty, bo oba zespoły przede wszystkim chciały nie stracić gola.

W 56. minucie Rafał Kądzior zza pola karnego próbował zaskoczyć gliwickiego bramkarza i był to pierwszy celny strzał w meczu. W odpowiedzi dobrej sytuacji na drugim polu karnym nie wykorzystał Maciej Jankowski.

Dużo ciekawsza okazała się końcówka spotkania. Po starciu obrońcy Piasta Martina Konczowskiego z Igorem Angulo sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy. Bramkarz Piasta Jakub Szmatuła nie mógł się tym pogodzić i za protesty został ukarany czerwoną kartką. Jego miejsce zajął Dobrivoj Rusov, a „jedenastkę” wykorzystał sam poszkodowany. Grając z przewagą zawodnika gospodarze nacierali do końca i w ostatniej minucie doliczonego czasu mieli szanse na drugiego gola. Znów karnego egzekwował Angulo, tym razem jednak jego intencje wyczuł Rusov.

Zabrzanie pozostali niepokonani na własnym boisku od 12 kwietnia, kiedy w 1. lidze przegrali z Zagłębiem Sosnowiec 1:2, Piast przegrał czwarty ligowy mecz z rzędu.

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:0 (0:0)

Górnik: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj - Damian Kądzior (70. Erik Grendel), Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Łukasz Wolsztyński (85. Marcin Urynowicz), Igor Angulo.

Piast: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Uros Korun, Hebert, Marcin Pietrowski - Aleksander Jagiełło (85. Denis Gojko), Aleksandar Sedlar, Maciej Jankowski, Patryk Dziczek (81. Dobrivoj Rusov), Joel Valencia - Michal Papadopulos (64. Konstantin Vassiljev).

Bramki: 1:0 Igor Angulo (82-karny).

Żółte kartki: Szymon Żurkowski (Górnik), Michal Papadopulos, Aleksandar Sedlar (Piast). Czerwona kartka: Jakub Szmatuła (Piast, 80-niesportowe zachowanie).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 22 708.

W 97. minucie Angulo nie wykorzystał rzutu karnego, bramkarz Piasta Dobrivoj Rusov obronił.