Siatkarki Serbii wywalczyły mistrzostwo Europy!

W finale rozgrywanych w Azerbejdżanie i Gruzji mistrzostw Europy siatkarki Holandii przegrały z Serbią 1:3. Brązowy medal zdobyły Turczynki, które w meczu o III miejsce ograły 3:1 reprezentację Azerbejdżanu.

Finałowi rywale grały ze sobą w fazie grupowej, tamto spotkanie zakończyło się zwycięstwem Serbii 3:0. W sobotnich półfinałach Serbki pewnie ograły Turcję 3:0 (25:17, 25:12, 25:21), a siatkarki Holandii pokonały Azerbejdżan 3:2 (20:25, 25:19,25:19, 25:27, 15:12).

W premierowej odsłonie finałowego starcia, po początkowej przewadze Holenderek (8:6), w środkowej części seta inicjatywę przejęły Serbki (14:16). Po drugiej przerwie podopieczne Zorana Terzicia pewnie zmierzały po zwycięstwo (20:25). Drugi set był bardziej wyrównany od pierwszego, wynik długo oscylował wokół remisu (16:16, 21:21), jednak decydujące piłki znów padły łupem Serbek (22:25).

W trzeciej partii od początku przeważały siatkarki Holandii (8:5). Serbki popełniały błędy, miały kłopoty z przyjęciem, co wykorzystywały rywalki (16:11). W końcówce autowe ataki i zepsute zagrywki serbskich siatkarek przybliżyły ekipę Pomarańczowych do zwycięstwa 25:18. Jeden wygrany set to było jednak wszystko, na co tego dnia było stać podopieczne trenera Jamie Morrisona. W czwartym secie Serbki szybko zaczęły dyktować warunki (5:8), a w dalszej części Holenderki nie były w stanie złapać kontaktu z rozpędzonymi rywalkami (11:16, 14:21). Skuteczny atak Tijany Bosković ustalił wynik seta (18:25) i przypieczętował sukces Serbii.

Bosković była najlepiej punktującą zawodniczką finału (29), Brankica Mihajlovic wywalczyła 15 oczek, a Stefana Veljkovic – 12. W ekipie Pomarańczowych najlepiej punktowały: Yvon Belien (13), Robin De Kruijf (11) oraz Anne Buijs (10). Serbki wyraźnie przeważały w ataku, gorzej od rywalek zagrywały (3–6); obie ekipy zdobyły po siedem punktów blokiem.

Brązowy medal wywalczyły siatkarki Turcji, które w meczu o trzecie miejsce wygrały z Azerbejdżanem 3:1 (22:25, 25:21, 25:14, 25:7). Polki odpadły z turnieju po porażce z Turczynkami w barażu o ćwierćfinał i zostały sklasyfikowane na dziesiątym miejscu.

Holandia - Serbia 1:3 (20:25, 22:25, 25:18, 18:25)

Holandia: Lonneke Sloetjes, Laura Dijkema, Maret Balkenstein-Grothues, Robin De Kruijf, Anne Buijs, Yvon Belien – Kirsten Knip (libero) oraz Femke Stoltenborg, Marrit Jasper, Celeste Plak.
Serbia: Bojana Zivkovic, Tijana Malesevic, Brankica Mihajlovic, Stefana Veljkovic, Tijana Boskovic, Jovana Stevanovic – Jelena Blagojevic (libero) oraz Mina Popovic, Sladjana Mirkovic.