Liga Mistrzyń: Bolesna porażka piłkarek Medyka

Piłkarki Medyka Konin przegrały na własnym stadionie z Olympique Lyon 0:5 (0:3) w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Mistrzyń. Rewanż odbędzie się za tydzień we Francji.

Medyczki dzielnie przeciwstawiły się utytułowanym Francuzkom, a porażka 0:5 wstydu im nie przynosi, bowiem Olympique w krajowej lidze wygrywa znacznie wyżej. Sprawa awansu do kolejnej rundy jest już rozstrzygnięta, ale też w Koninie, po wylosowaniu obrońcy trofeum, nikt sobie nie robił nadziei.

Piłkarki z Lyonu w październiku 2015 roku gościły w Koninie, wówczas wygrały 6:0. W obecnym składzie Olympique jest wciąż wiele zawodniczek, które pamiętały to spotkanie i to one znów decydowały o losach meczu. Norweżka Ada Hegerberg, która dwa lata temu dwukrotnie wpisała się na listę strzelców, w środowe popołudnie zaliczyła hat-tricka. Gole dla gości zdobyły również Wendie Renard oraz Eugenie Le Sommer, które także trafiały do siatki koninianek we wspomnianym pojedynku z 2015 roku.

Francuski potentat szybko pozbawił złudzeń mistrzynie Polski, pierwszy gol padł w 11. minucie po rzucie rożnym i ładnym uderzeniu głową Hegerberg. Kolejne dwie bramki dla Olympique padły w bardzo podobnych okolicznościach. Podopieczne Romana Jaszczaka ciężko pracowały w obronie, by nie stracić kolejnych goli, ale w ofensywie praktycznie nie istniały. Prosta taktyka, która sprowadzała się do długich podań do Anny Gawrońskiej nie przynosiła efektów.

Na początku drugiej połowy bardzo groźnie wyglądającej kontuzji doznała piłkarka Medyka Lynch Casidee, której pomocy udzielały sztaby medyczne obu klubów. Przerwa w spotkaniu trwała siedem minut, a Amerykanka opuściła boisko w karetce. Ta sytuacja najwyraźniej zdekoncentrowała mistrzynie Polski, bo chwilę później straciły czwartą bramkę. W drugiej odsłonie francuski zespół zdobywał gole z akcji. Mogło być ich znacznie więcej, ale szczęście sprzyjało koniniankom.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się 11 października w Lyonie.

Medyk Konin - Olympique Lyon 0:5 (0:3)

Bramki: Ada Hegerberg 11, Ada Hegerberg 29, Wendie Renard 32, Ada Hegerberg 67, Eugenie Le Sommer 67

Żółta kartka: Patrycja Balcerzak

Medyk: Emily Dolan - Sandra Sałata, Radosława Sławczewa, Maria Ficzay - Lynch Casidee (66. Krystyna Sikora), Nikol Kaletka, Patrcyja Balcerzak, Patrycja Dudek, Natalia Chudzik - Anna Gawrońska (74. Anastazja Szuppo), Liliana Kostowa

Olympique: Sara Bouhaddi - Lucia Bronze (74. Corine Petit), Kadeisha Buchanan, Wendie Renard (50. Griedgie M'Bock Bathy), Amel Majri - Shanice van den Sanden, Saki Kumagai, Dzsenifer Marozasan (75. Delphine Cascarino), Eugenie Le Sommer - Camile Abily, Ada Hegerberg

Sędziowała: Anastasija Romaniuk (Ukraina)