El. MŚ 2018: Czarnogórcy nie zagrali dla Polaków. Piękny gol Eriksena

Czarnogóra przegrała w Podgoricy z Danią 0:1. Gola strzelił Christian Eriksen. Niestety, Czarnogórcy nie zapewnili Polakom awansu na mundial - stałoby się tak, gdyby w czwartek w Podgoricy padł remis. Teraz wszystko rozstrzygnie się w niedzielnym starciu w Warszawie - wystarczy, że z Czarnogórą zremisują.

Podopieczni trenera Adama Nawałki kilka godzin wcześniej rozbili na wyjeździe Armenię 6:1. Ich zwycięstwo oznaczało, że w przypadku remisu w Podgoricy już w czwartek świętowaliby awans do mundialu. Będący jednak w ostatnich miesiącach w świetnej formie Duńczycy sprawili, że walka o pierwsze miejsce w grupie E będzie się toczyła do samego końca.

Dania po trzech kolejkach eliminacyjnych zmagań miała na koncie tylko trzy punkty, później jednak zaczęła się spisywać lepiej, a w czterech ostatnich występach odniosła komplet zwycięstw. We wrześniu nie dała szans Polsce (4:0) i Armenii (4:1), a w czwartek wygrała skromnie, aczkolwiek w przekonującym stylu.

Już w 16. minucie opieszałość czarnogórskiej defensywy wykorzystał Christian Eriksen. Pomocnik Tottenhamu Hotspur precyzyjnym strzałem zza pola karnego dał swojej drużynie prowadzenie.

Cztery minuty później sytuacja gospodarzy stała się jeszcze trudniejsza. Z powodu kontuzji boisko musiał opuścić ich najlepszy zawodnik - Stevan Jovetic.

Czarnogórcy nie potrafili zagrozić bramce Kaspera Schmeichela i to Duńczycy kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Piłkarze z Bałkanów dopiero w ostatnim kwadransie rzucili się do bardziej zdecydowanych ataków, ale nie przyniosły one efektu. Goście natomiast mogli wygraną przypieczętować. Dogodne sytuacje zmarnowali jednak Eriksen oraz Nicklas Bendtner.

Nie wiadomo jeszcze, czy uraz Jovetica wyłączy go z meczu z Polską. Na pewno nie zagra Stefan Savic. Obrońca Atletico Madryt tuż przed końcem meczu został ukarany żółtą kartką i w Warszawie musi pauzować.

W tabeli prowadzi Polska. Ma o trzy punkty więcej od Danii, która eliminacje zakończy spotkaniem u siebie z Rumunią. Czarnogóra do lidera traci sześć punktów i ma jeszcze teoretyczne szanse na zajęcie drugiego miejsca i grę w barażach.

Remis biało-czerwonym zapewni awans na mundial. W przypadku porażki wciąż mogą utrzymać pierwsze miejsce, ale tylko jeśli wygrać nie zdoła Dania.

Czarnogóra - Dania 0:1 (0:1)

Bramka: Eriksen 16

Czarnogóra: Danijel Petković - Adam Marusić, Stefan Savić, Marko Simić, Zarko Tomasević - Marko Janković (85, Vladimir Jovović), Mirko Ivanić, Nikola Vukcević, Marko Vesović - Stefan Mugosa (76, Damir Kojasević), Stevan Jovetić (20 Luka Djordjević).

Dania: Kasper Schmeichel - Henrik Dalsgaard, Simon Kjaer, Andreas Bjelland, Jens Stryger Larsen (43, Riza Durmisi) - Yussuf Poulsen, William Kvist, Thomas Delaney, Christian Eriksen, Pione Sisto - Andreas Cornelius (64, Nicklas Bendtner).

Żółte kartki: Djordjević, Vesović, Savić, Simić - Dalsgaard.

Czarnogóra - Dania 0:1

KONIEC. Niestety, Czarnogórcy nie zapewnili Polakom awansu na mundial. Dziękujemy, że byliście z nami.

92' Savić nie zagra w meczu z Polską - żółta kartka dla zawodnika Atletico Madryt.

92' Stuprocentowa sytuacja Bendtnera. Duńczyk uderzył minimalnie obok bramki.

91' Kowalski twierdzi, że Czarnogórcy poddali się w końcówce.

90' Eriksen sam na sam z bramkarzem... Rzut rożny.

88' Ewidentnie Duńczycy grają na czas. Niewiele wskazuje na to, żeby wynik jeszcze się zmienił. Były okazje, niestety - tylko okazje.

86' Jovović zmienia Jankovicia.

85' Poradzili sobie Duńczycy z kolejnym szturmem Czarnogórców.

84' Marusić wybija piłkę na rzut rożny po wrzutce Eriksena.

81' Już tylko minuty zostały Czarnogórcom, by zapewnić awans Polsce. Teraz bardzo wolno piłkę rozgrywają Duńczycy.

80' Eriksen gdzieś zniknął, zupełnie niewidoczny jest lider Duńczyków. Jakby to powiedział Tomasz Hajto: "Pojawia się i znika".

78' Był to pierwszy strzał celny Czarnogórców.

78' Janković strzela w środek bramki. Rozkręciła się Czarnogóra.

77' Wystarczyło dostawić stopę. Kojasević zmienia Mugosę.

75' Piłkę "meczową" zmarnował właśnie Vukcević...

74' Czarnogóra powolnie rozgrywa piłkę. Trochę wigoru!

72' Vesović nie zagra w meczu z Polską - został ukarany żółtą kartką.

72' Przerwany rajd Vukcevicia. Słabszy okres Duńczyków. Czarnogórcy cały czas szturmują ich pole karne. Duńska defensywa zdecydowanie za głęboko się cofnęła.

68' Kolejny strzał Vesovicia. Coś się zaczęło.

66' Djordjević ukarany żółtą kartką.

65' Ależ strzał Sisto! Kapitalna interwencja Petkovicia.

64' LORD BENDTNER zmienia Corneliusa.

62' Savić w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie trafił w piłkę... Są sytuacje, trzymamy kciuki.

61' Do dośrodkowania wyskoczył Savić, ale ubiegł go rywal i kolejny rzut rożny.

61' Mocny strzał Vesovicia, rykoszet i rzut rożny. Piłka leciała w bramkę. Dobry zwiastun?

59' Linie obrony i pomocy Duńczyków grają bardzo blisko siebie. Czarnogórcy nie mają przestrzeni. Arkadiusz Onyszko twierdzi, że tutaj raczej bramka z gry dla Czarnogóry nie padnie. Potrzebny jakiś dogodny stały fragment gry.

58' Mugosa podcięty przez rywala. Dużo fauli Duńczyków, ale jednak Czarnogórcy niespecjalnie im zagrażają. Wszystkie ich ataki są przerywane przed polem karnym. Kibice chcą więcej.

57' Vukcević zablokowany na skrzydle przez Sisto.

55' Leży na murawie Tomasević.

53' Niestety, Czarnogórcy nie oddali jeszcze w tym meczu celnego strzału.

52' Liczba fauli Duńczyków świadczy o tym, że Czarnogóra wróciła do gry.

51' Vesović faulowany przez Dalsgaarda. Żółta kartka dla Duńczyka.

50' Janković z rzutu wolnego, ale Tomasević wskoczył na plecy Delaneya i gra przerwana.

49' Marusić... Wrócił Sisto. Duńczyk wyrasta na pierwszoplanową postać tego spotkania.

47' Zamieszanie w polu karnym Czarnogóry. Rajd Sisto bez happy endu.

47' Eriksen z rzutu wolnego, piłkę łapie Petković.

46' W przerwie obyło się bez zmian.

46' Zaczynamy drugą połowę!

Przerwa! Sytuacja na boisku może się zmienić po przerwie. Czarnogórcom przyda się kilka ostrzejszych slów w szatni albo... telefon od Tomasza Hajty.

47' Znów Vesović i znów Duńczycy. Obiecujące zakończenie pierwszej połowy.

46' Dośrodkowanie Vesovicia, ale w polu karnym pewnie Duńczycy.

45' Ależ uderzenie z daleka Eriksena. Ależ interwencja Petkovicia!

44' Bramkarz Czarnogóry Petković bardzo pewnie. Właśnie wyłapał groźne dośrodkowanie z rzutu wolnego.

43' Durmisi zmienił kontuzjowanego Larsena.

42' Schmeichel próbuje ukraść dodatkowe minuty.

40' Próbują pograć na połowie przeciwnika gospodarze. Janković bierze ciężar gry na siebie.

39' Wreszcie strzał Czarnogóry! Przestrzelił Janković. Ale to dobry znak.

39' Faulowany Sisto.

38' Czarnogórcy krótkimi podania próbują się dostać pod bramkę. Zawalczą o trzy punkty?

36' Być może zaraz reprezentacja Czarnogóry z tego letargu się wybudzi. Nie przyzwyczaiła nas do takiej gry w tych eliminacjach.

34' Czarnogórcy próbują wyjść z kontrą, ale nie są w stanie podkręcić tempa. Długa piłka Savicia znów nie znalazła adresata.

33' A tak wyglądała bramka Eriksena:

32' Eriksen z rzutu rożnego próbował wkręcić piłkę bezpośrednio do bramki. Było blisko.

32' Zejście Joveticia osłabiło Czarnogórę mentalnie.

31' Larsen uprzedzony przez Corneliusa, mogło być bardzo groźnie.

30' Duńczycy bardzo swobodnie. W końcu widać ich przewagę. Czarnogórcy po stracie gola nie są w stanie nic wykreować.

29' Groźnie w polu karnym Czarnogórców. Popołoch sieje tam Sisto.

28' Janković z rzutu wolnego i... Poulsen głową wybija piłkę z pola karnego.

27' Kolejna agresywna próba Vesovicia, ale znów został zablokowany. Takie ciągłe odbijanie się od ściany może budzić frustrację.

26' Duńczycy zrobią wszystko, żeby kwestia awansu rozstrzygnęła sie dopiero w ostatniej kolejce.

24' Vesović atakował lewą flanką, ale Duńczycy praktycznie całą drużyną na własnej polowie i Czarnogórzec nie miał najmniejszych szans się przedrzeć.

23' Jakby powiedział Tomasz Hajto, Czarnogórcy powinni włączyć swoje turbo!

22' Czarnogórcy rozgrywają piłkę na własnej połowie. Powinni ruszyć z atakiem, żeby zapewnić nam awans!

19' Djordjević zmienia Joveticia. Nie wiemy tak naprawdę dlaczego. Czarnogórzec nie kulał, ani nie widać było na jego twarzy bólu. Dziwna sytuacja.

18' Prostopadłe podanie od Joveticia, ale nie połapal się w tym wszystkim Vesović.

17' Cóż z tego, że Duńczyka kryło czterech zawodników, cóż z tego, że dotąd istniała tylko Czarnogóra. Eriksen potrafi się odnaleźć nawet w sytuacjach beznadziejnych.

16' GOOOOL! Niestety, Eriksen zza pola karnego otwiera wynik spotkania.

Czarnogóra - Dania 0:0

15' Wynik cały czas zapewnia nam awans na mundial w Rosji. Niechaj tak pozostanie!

15' Sisto strzela celnie, ale niezbyt groźnie.

14' Eriksen z kornera, ale niebezpieczeństwo szybko przez Czarnogórców zażegnane.

13' Duńczycy bardzo dziś nieśmiało. Tu na pewno nie będzie zwycięstwa 4:0.

12' Janković po raz kolejny z kornera, ale strzał Joveticia niecelny.

11' Larsen dośrodkowuje wprost w ręce Petkovicia.

10' Janković z rzutu rożnego, ale koledzy nie wykorzystali jego wrzutki.

10' Czarnogóra bardzo dziś agresywna. Trybuny dają jej siłę.

8' Mugosa leży na murawie.

7' Rozpoczyna Schmeichel.

6' Kvist, ale dobra interwencja wracającego Mugosy.

5' Duńczycy mają aut pod polem karnym Czarnogórców.

5' Faulowany Yussuf Poulsen.

4' Strzał Joveticia zablokowany. Nie pachnie tu remisem.

3' Brak komunikacji Corneliusa ze Schmeichelem, ale niebezpieczeństwo zażegnane.

3' Pierwszy rzut rożny dla Czarnogóry.

2' Agresywnie ruszyli Czarnogórcy.

1' Zaczynamy!

Hymny!

Pilkarze obu drużyn już na murawie!

A w taki oto sposób Polska rozgromiła Armenię 6:1.

Polakom do awansu na mundial wystarczą cztery punkty, trzy już mają, więc bez względu na wynik meczu Czarnogóra - Dania, jeśli co najmniej zremisują w niedizelę z Czarnogórą, zapewnią sobie awans. Oczywiście mogą awansować już dzisiaj, do tego potrzebny będzie jednak remis w meczu naszych grupowych rywal w Podgoricy .

Witamy w relacji na żywo z meczu Czarnogóra - Dania!