Piłka nożna

Lewandowski dumny po pobiciu rekordu:...

Piłka nożna

Lewandowski najlepszym strzelcem...

W czwartek Polska wygrała w Erywaniu z Armenią 6:1. Trzy bramki zdobył Lewandowski, który z 50 trafieniami został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski. Dotychczasowy rekord (48) należał do Włodzimierza Lubańskiego.

Obecny kapitan biało-czerwonych w eliminacjach MŚ 2018 zdobył już 15 bramek, dzięki czemu jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców. Został również najlepszym strzelcem w historii europejskich kwalifikacji do najważniejszych turniejów - mistrzostw świata lub Europy.

Drugie miejsce, z dorobkiem 14 goli, zajmują Cristiano Ronaldo i Predrag Mijatovic. Portugalczyk strzelił tyle goli w obecnych eliminacjach MŚ (Portugalia ma jeden mecz mniej niż Polska, w 9. kolejce fazy grupowej zagra w sobotę na wyjeździe z Andorą), a Mijatovic dokonał tego w barwach Jugosławii w eliminacjach MŚ 1998, łącznie z barażami.

Co ciekawe, czwarte miejsce w zestawieniu - jak podaje UEFA - zajmuje... Robert Lewandowski. W kwalifikacjach mistrzostw Europy 2016 napastnik Bayernu Monachium zdobył 13 bramek, podobnie jak David Healey z Irlandii Północnej w walce o ME 2008.

Jeśli chodzi o wszystkie kontynenty, rekordzistą w eliminacjach jest Irańczyk Karim Bagheri - 19 goli w strefie azjatyckiej w zmaganiach o mundial w 1998 roku.

 

Najlepsi strzelcy kwalifikacji europejskich do MŚ lub ME:
   
   1. Robert Lewandowski (Polska)  - 15 goli (el. MŚ 2018)
   2. Cristiano Ronaldo (Portugalia) - 14 goli (el. MŚ 2018)
    . Predrag Mijatovic (Jugosławia) - 14 goli (el. MŚ 1998; licząc też baraż)
   4. David Healey (Irlandia Płn.)  - 13 goli (el. ME 2008) 
    . Robert Lewandowski (Polska)  - 13 goli (el. ME 2016)