El. MŚ 2018: Polska pokonała Czarnogórę i awansowała na mundial!

Welcome to Russia! Jedziemy na mundial! Polska pokonała na Stadionie Narodowym Czarnogórę 4:2 po iście dramatycznej końcówce. Ten mecz to była nasza truskawka na torcie. Pokłony dla polskich piłkarzy!!!

Przed ostatnią kolejką eliminacji piłkarze Adama Nawałki byli w bardzo korzystnej sytuacji. Biało-czerwonym do awansu wystarczył remis. Mogli zająć pierwsze miejsce nawet w razie porażki, ale pod warunkiem, że Duńczycy w tym samym czasie nie zdobyliby trzech punktów u siebie z Rumunami.

Spotkanie na PGE Narodowym tradycyjnie obejrzał komplet widzów. Biletów na mecz nie było już od dawna. Na trybunach zasiedli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino.

Piłkarze Czarnogóry, którzy mieli już tylko teoretyczne szanse zajęcia drugiego miejsca w grupie, zagrali mocno osłabieni. Z powodu żółtych kartek pauzowali Stefan Savic i Marko Vesovic, a kontuzję leczy lider zespołu Stevan Jovetic. Na ławce rezerwowych pozostali m.in. Marko Simic i Adam Marusic.

Tymczasem trener Nawałka w porównaniu z czwartkowym meczem z Armenią (6:1) dokonał jednej zmiany. Od początku w drugiej linii – w miejsce Karola Linettego - zagrał Krzysztof Mączyński.

I właśnie Mączyński już w szóstej minucie okazał się bohaterem reprezentacji. Pomocnik Legii Warszawa precyzyjnym strzałem z ok. 12 metrów nie dał szans bramkarzowi rywali.

Dziesięć minut później po składnej akcji Piotr Zieliński podał do Roberta Lewandowskiego, kapitan kadry sprytnie odegrał do Kamila Grosickiego, który wykorzystał znakomitą sytuację i podwyższył na 2:0.

W 29. minucie błąd popełnił Kamil Glik (nie trafił w piłkę), ale będący w dogodnej okazji Vladimir Jovovic kopnął nad poprzeczką.

W przerwie Nawałka dokonał zmiany. Łukasza Piszczka, który doznał kontuzji, zastąpił Maciej Rybus.

Przez długą część drugiej połowy gospodarze grali spokojnie. W pewnym momencie nawet… za spokojnie. Wówczas do pracy zabrali się goście.

W 78. minucie wprowadzony dosłownie chwilę wcześniej Stefan Mugosa strzałem przewrotką z bliska pokonał Wojciecha Szczęsnego. Ten sam zawodnik zdobył bramkę w marcowym meczu obu drużyn w Podgoricy.

Cztery minuty później na trybunach zapanowała konsternacja. Po strzale z 17 metrów Zarko Tomasevica piłka wpadła do polskiej bramki tuż obok słupka i zrobiło się 2:2.

Niepokój kibiców trwał jednak bardzo krótko. W kolejnych minutach piłkarze gości zaczęli popełniać bardzo proste błędy. W 85. minucie obrońca Nemanja Mijuskovic podał za lekko do bramkarza, z czego skorzystał Robert Lewandowski, strzelając do pustej bramki swojego 51. gola w reprezentacji i 16. w obecnych kwalifikacjach (jest samodzielnym liderem strzelców).

Chwilę później było już 4:2 dla Polski, po… samobójczym golu Filipa Stojkovica. Na trybunach znów zapanowała euforia. Zwycięstwo mogło być jeszcze wyższe, ale Piotr Zieliński trafił w poprzeczkę.

Po meczu kibice zaczęli świętować. Organizatorzy przygotowali fajerwerki, poleciały konfetti, z głośników rozległa się m.in. „Kalinka”, a na telebimie przypomniano wszystkie bramki Polaków z kwalifikacji. Kibicom za wsparcie podziękował przez mikrofon kapitan drużyny Lewandowski.

Dla biało-czerwonych to ósmy awans do mistrzostw świata, a pierwszy od czasu mundialu 2006 w Niemczech, wówczas za kadencji Pawła Janasa.

Tymczasem Adam Nawałka został pierwszym w historii szkoleniowcem, który wprowadził polski zespół do mistrzostw Europy (2016) i świata.

Dzięki niedzielnemu zwycięstwu Polacy zapewnili sobie miejsce w pierwszym koszyku podczas losowania grup mundialu w Rosji. Druga w tabeli grupy E Dania weźmie udział w barażach o awans.

Polska - Czarnogóra 4:2 (2:0)

Bramki: Mączyński 6, Grosicki 16, Lewandowski 85, Stojković 87 (sam.) - Mugosa 78, Tomasević 83

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 57 538.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek (46, Maciej Rybus), Kamil Glik, Michał Pazdan, Bartosz Bereszyński - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (90, Rafał Wolski), Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (90, Maciej Makuszewski) - Robert Lewandowski.

Czarnogóra: Danijel Petković - Filip Stojković, Emrah Klimenta, Nemanja Mijusković, Zarko Tomasević - Marko Janković, Aleksandar Scekić, Nikola Vukcević, Mirko Ivanić (67, Sead Haksabanović), Vladimir Jovović (77, Stefan Mugosa) - Fatos Beciraj.

Żółte kartki: Vukcević, Beciraj, Ivanić.

Polska - Czarnogóra 4:2

Dziękujemy, że byliście z nami. Ta noc będzie naprawdę długa...

KONIEC! KONIEC! KONIEC! JESTEŚMY W FINAŁACH MISTRZOSTW ŚWIATA ROSJA 2018!!!

95' Cztery minuty właśnie się skończyły.

94' Rzut rożny dla Czarnogórców.

93' Makuszewski w sytuacji sam na sam prosto w bramkarza.

93' Dwie minuty! Odliczamy sekundy!

92' Wolski zastępuje Mączyńskiego.

91' Pięknie brzmi hymn na Narodowym.

91' Doliczone cztery minuty.

90' Grosickiego zastępuje "Turbo" Makuszewski!

90' Zieliński w poprzeczkę. Końcówka tego meczu dramatyczna do potęgi n-tej.

88' Stojković zawinił tę bramkę. "Damy mu bilet, zaprosimy do Rosji" - mówi Borek.

87' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! CO TU SIĘ DZIEJE?! SAMOBÓJCZE TRAFIENIE CZARNOGÓRCÓW!!!

Polska - Czarnogóra 3:2

86' "Lewy" wykorzystał za lekkie podanie czarnogórskiego stopera do własnego bramkarza. 51 gol 29-latka w kadrze.

85' GOOOOOOOL!!!!!! LEWANDOWSKI!!!! JEST DOBRZE!!!

Polska - Czarnogóra 2:2

85' Mieliśmy rację - to nasz najdłuższy kwadrans w tych eliminacjach...

83' GOL! Sprzed pola karnego uderzał Tomasević. CO TU SIĘ DZIEJE?!

Polska - Czarnogóra 2:1

82' Oddalił zagrożenie Mączyński.

82' Nie możemy odzyskać inicjatywy.

81' Wstrzymana zmiana Góralskiego. Nie wiemy kto wejdzie na boisko, prawdopodobnie Cionek.

81' Czarnogóra w natarciu. Oddaliśmy jej kontrolę.

79' Spokojnie, już tylko 10 minut. DO KOŃCA, PANOWIE!!!

78' GOL. Tracimy bramkę. Mugosa - strzelił nam w Podgoricy, strzela na Narodowym. Niestety, nie skończymy tego meczu z czystym kontem.

Polska - Czarnogóra 2:0

76' Jovovicia zmienia Mugosa.

76' Dobry odbiór Mączyńskiego.

75' "Bez kombinacji, Kamil. Bez fajerwerków" - uspokaja Glika Hajto.

75' Przed nami najdłuższy kwadrans tych eliminacji.

73' Szansa Glika, strzał niecelny.

73' Lewandowski z Grosickim zainicjowali akcję na skraju pola karnego. Wywalczyli rzut rożny.

72' Nawałka praktycznie cały czas stoi przy linii. Kontroluje sytuację.

71' Spokojna gra Polaków, ale jak mówi Hajto: po co ryzykować, jak się ma 2:0.

69' Narodowy zaczyna świętowanie, a jak zdradził Borek: wszystko z okazji awansu jest już przygotowane. Konfetti, szampany - wszystko to pojawi się na murawie po ostatnim gwizdku. O ile oczywiście nie nastąpi koniec świata.

68' Na trybunach gromkie: "Błaszczykowski! Błaszczykowski!". Kuba gra, jak za najlepszych czasów.

68' Ależ akcja Błaszczykowskiego! Kuba wziął rywala na obieg, wpadł w pole karne i centymetrów zabrakło, by jego podanie dotarło do kolegi.

67' Opuszcza boisko Ivanić, a w jego miejsce Haksabanović.

66' Mały przestój Polaków, ale tylna formacja już napędza kolejną akcję.

64' Szczęsny zanurkował naprawiając błąd kolegów z obrony.

63' Przypomnijmy, że w sondzie na Polsatsport.pl możecie wybrać najlepszego polskiego piłkarza tego spotkania.

62' Krychowiak źle nakrył piłkę, a miał kapitalną okazję, by podwyższyć prowadzenie z półwoleja.

61' Błaszczykowski na bliższy słupek, Czarnogórcy i... powtórka.

60' Mamy rzut rożny. Grosicki powstrzymany przez rywala.

60' Czarnogórcy nie w stanie przebić się przez polski mur!

58' Dośrodkowanie Błaszczykowskiego ląduje w rękach czarnogórskiego golkipera.

58' Mamy rzut rożny.

W równoległym meczu Dania remisuje 0:0 z Rumunią.

57' Szczęsny spokojnie po ziemi do Pazdana. Bardzo mądrze prowadzi grę nasza defensywa.

56' Borek pozdrowił właśnie Milika. "Wracaj chłopie do zdrowia, jesteś potrzebny na finały!".

55' Nawałka przy linii wyraźnie zadowolony. Nie widać na twarzy selekcjonera ani grama stresu.

55' Uraz jednego z Czarnogórców. Na murawie leży Beciraj.

54' Polacy ani na sekundę nie tracą koncentracji. Teraz prawą flanką próbował Bereszyński.

53' Ivanić z żółtą kartką po faulu na Krychowiaku.

52' Za 40 minut po raz ósmy awansujemy na mundial! Czy ktokolwiek jeszcze w to wątpi?

50' Czarnogórcy mieli kolejny rzut rożny, ale skoncentrowany Szczęsny.

50' Narodowy chce więcej! Gorący doping na trybunach.

49' Błąd Czarnogórców w rozegraniu. Zieliński, Błaszczykowski... bliżej do piłki miał Tomasević.

48' Czarnogórcy zaczynają wywierać większą presję. Podeszli wyżej.

47' Ciekawostka: w drugiej akcji bramkowej Polaków naliczyliśmy aż 29 kontaktów z piłką! Polska jak Barcelona?

47' Goście rozgrywają piłkę na własnej połowie. Polacy w wysokim pressingu.

46' Zaczęli Czarnogórcy - w ich składzie bez zmian.

46' Zaczynamy drugą połowę. Kontuzjowanego Piszczka zmienia Rybus, a Bereszyński wędruje na prawą obronę.

46' Ostatni atak Czarnogóry spalił na panewce. Grę wznawia szczęsny i przerwa! Kapitalna pierwsza połowa w wykonaniu Polaków!

46' Minuta doliczona do podstawowego czasu gry.

45' Lewandowski uderzony, ale nie widział tego arbiter.

44' Jovović jest bardzo szybki, ale nad strzałem musi jeszcze popracować. Pewna interwencja Szczęsnego.

44' Genialnie Piszczek na wyprzedzenie!

42' Jak wyliczył Tomasz Hajto, zostało nam jeszcze 48 minut przyjemności!

42' Piszczek ucierpiał w starciu z rywalem. Cały Narodowy dopinguje go teraz, żeby wstał z boiska. I wstał.

41' Ależ mamy szczęście! Błaszczykowski i Bereszyński nie przypilnowali Tomasevicia, który uderzył głową minimalnie obok bramki.

40' Rzut rożny dla Czarnogórców. Pazdan nie dotknął piłki, ale sędzia się pomylił.

40' Gramy spokojnie, strzeżemy własnego pola karnego, tak powinno to wyglądać przed przerwą.

39' Żółta kartka dla Beciraja za faul na Krychowiaku.

38' Beciraj i znakomita interwencja Pazdana. Wszystko legioniście dziś wychodzi. Zasłużył po takim okresie nieurodzaju.

37' Groźna próba Ivanicia! Na szczęście zawodnik BATE Borysów strzela obok bramki.

36' To czwarte spotkanie Polaków z Czarnogórą - wcześniej odnieśliśmy jedno zwycięstwo i dwa razy zremisowaliśmy.

35' Na razie wszystko wskazuje na to, że po raz ósmy będziemy świętować awans na piłkarski mundial. Żeby tylko nie zapeszyć.

33' Kolejna ciekawa próba prostopadłego podania Zielińskiego. Tym razem nie zrozumiał się z Grosickim, ale 23-latek naprawdę dziś imponuje. Chyba przełamał barierę psychologiczną. Oby tak dalej!

32' Lewandowski czeka na kolegów, ale ostatecznie traci piłkę.

31' Błaszczykowski nie dograł celnie do Lewandowskiego.

31' Lewandowski z rzutu wolnego prosto w mur. "Więcej mocy" - mówi Tomasz Hajto.

30' Z wysokości trybun mecz ogląda prezydent UEFA Gianni Infantino.

29' Błąd Glika na szczęście bez konsekwencji. Nie trafia z 10 metrów do naszej bramki Jovović.

28' Pazdan jak na Euro 2016! Legionista potężnymi główkami kończy próby Czarnogórców.

27' Polacy imponują wymiennością pozycji. Takiej elastyczności nie mieliśmy chyba za żadnego selekcjonera.

27' Mączyński nie cofnął nogi. Dał jasny komunikat: ja tu jestem, żeby odbierać piłki.

26' Leży na murawie Mączyński. Ostry faul Vukcevicia i pierwsza żółta kartka w tym meczu.

26' Czarnogórcy bez stresu rozgrywają piłkę pod własną szesnastką.

25' Na spalonym Lewandowski.

25' Troszkę spadło nam tempo rozgrywania akcji, mamy dobry wynik, ale coś nam mówi, że to jeszcze nie koniec.

24' Grę od bramki wznowił Szczęsny.

24' Jeszcze jeden rzut rożny. "Lewy" wybił piłkę.

23' Stojković powstrzymany na skrzydle przez Grosickiego. Rzut rożny dla Czarnogórców.

Ciekawostka: Grosicki ma w reprezentacji tyle samo bramek, co Wojciech Kowalczyk, Emmanuel Olisadebe i Andrzej Iwan.

22' Z kontrą wychodza Czarnogórcy, ale piłka ostatecznie ląduje pod nogami Szczęsnego.

I gol Grosickiego:

A tu to, o czym wspominaliśmy:

Tak wyglądał gol Mączyńskiego:

19' Mączyński, Krychowiak, Zieliński - fantastycznie funkcjonuje dziś nasz tercet środkowych pomocników.

16' Zieliński zagrał w pole karne do Lewandowskiego, ten podał w polu karnym Grosickiemu, a nasz "Turbo" pokazał co to znaczy zimna krew!

16' GOOOOOOOOL! KAMIL GROSICKI!!!

Polska - Czarnogóra 1:0

12' Coś niepokojącego dzieje się z murawą. Kolejny zawodnik potknął się o płaty trawy.

11' Jovović na skrzydle zneutralizowany przez  Błaszczykowskiego i Piszczka.

10' Czarnogórcy nadal się nie otwierają, nadal czekają. Ale my gramy swoje. Montenegro (jak to mówi Tomasz Hajto) nie będzie dzisiaj miała z nami lekko.

Lewandowski spełnił marzenie niepełnosprawnego chłopca

Do niezwykłego wydarzenia doszło przed meczem Polski z Czarnogórą w eliminacjach MŚ 2018. Kapitanowi reprezentacji Polski Robertowi Lewandowskiemu przy wyprowadzaniu drużyny na boisko towarzyszył Franek Trzęsowski z Kalisza, który porusza się na wózku. Chłopiec od urodzenia zmaga się z rzadką, nieuleczalną chorobą genetyczną SMARD1 - przeponowo-rdzeniowym zanikiem mięśni.

7' Niebezpiecznie Czarnogórcy! Pewnie jednak broni Szczęsny!

6' Piszczek podał w pole karne do Zielińskiego, ten nie trafił w piłkę, ale na szczęście w odpowiednim miejscu był Mączyński. Legionista z zimną krwią dopełnił formalności. To jego drugi gol w kadrze. Pierwszego strzelił ze Szkocją 14 października 2014 roku.

5' GOOOOOOL! PROWADZIMY Z CZARNOGÓRĄ!!! KRZYSZTOF MĄCZYŃSKI!

Polska - Czarnogóra 0:0

5' Polacy z zimną krwią, wiedzą, że ich szansa jeszcze nadejdzie. Wyczekujemy rywala.

4' Już pierwsze podpowiedzi Adama Nawałki. Wyszedł poza strefę dla trenerów nasz selekcjoner.

3' Cały zespół Czarnogóry na własnej połowie.

2' Spokojnie rozgrywamy piłkę na własnej połowie.

2' Aut dla Polaków.

2' Pewna interwencja Glika na środku boiska i pierwszy kontakt Lewandowskiego z piłką.

1' Zaczynamy!

Już tylko sekundy dzielą nas od pierwszego gwizdka!

Entuzjastycznie przywitani "Biało-Czerwoni"!

Hymny obydwu państw.

Piłkarze wychodzą na murawę! Co za emocje!

Takich kibiców to my lubimy!

Mamy przecieki: gdy Polska awansuje na mundial, Borek i Hajto skwitują to słowami: "ten awans to taka nasza truskawka na torcie". A więc klasyka.

Mati Borek i Tomasz Hajto witają się z widzami.

A oto skład Czarnogóry:

Danijel Petković - Filip Stojković, Emrah Klimenta, Nemanja Mijušković, Žarko Tomašević - Marko Janković,  Aleksandar Šćekić, Nikola Vukčević, Mirko Ivanić, Vladimir Jovović - Fatos Bećiraj.

Na Czarnogórę Adam Nawałka zdecydował się zmienić jednego zawodnika względem meczu w Erywaniu. Ostatnie starcie o mundial rozpoczniemy w następującym składzie:

Wojciech Szczęsny – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Bartosz Bereszyński – Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński – Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki – Robert Lewandowski

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Czarnogóra! To ostatni akord "Biało-Czerwonych" w eliminacjach mistrzostw świata 2018. Do awansu potrzeba nam co najmniej remisu!