El. ME U-19: Porażka Polaków w starciu z Niemcami

W spotkaniu kończącym turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy U–19 Polska przegrała w Zabrzu z Niemcami 0:2. Obie reprezentacje już wcześniej zapewniły sobie awans do kolejnej fazy eliminacji.

Polacy rozpoczęli turniej od zwycięstwa 2:1 w meczu z Irlandią Północną 2:1, a w drugim starciu ograli na Stadionie Śląskim w Chorzowie Białoruś 3:0. Niemcy w dwóch pierwszych meczach rozgromili rywali, wygrywając 5:1 z Białorusią, a następnie 7:1 z Irlandią Północną. W tej sytuacji obie ekipy przed trzecim starciem miały zapewniony awans do II rundy eliminacji.

Niemcy przeważali od początku spotkania. Już w 9. minucie bliski szczęścia był Manuel Wintzheimer, jednak piłka po jego strzale trafiła w słupek. Trzy minuty później szansę miał Linton Maina, nie trafił jednak w bramkę, a w kolejnych akcjach Marcin Bułka interweniował po strzałach Jana-Niklasa Beste oraz Sama Schrecka. W 32. minucie kolejną dogodną sytuację do zdobycia bramki miał Wintzheimer, który z kilku metrów trafił wprost w bramkarza. Polacy szczęśliwie się bronili, podejmując jedynie nieśmiałe próby ataków na bramkę rywali. W tej sytuacji bezbramkowy rezultat do przerwy był sukcesem podopiecznych trenera Dariusza Dźwigały.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Dopiero dziesięć minut po wznowieniu gry udało się gospodarzom oddać pierwszy celny strzał na bramkę rywali. Niemcy nadal mieli wyraźną przewagę i zdołali udokumentować ją bramkami.

W 68. minucie wynik meczu otworzył Beste strzałem z ostrego kąta, a błąd w tej sytuacji popełnił Bułka. W 80. minucie było już 0:2, gdy Arne Maier otrzymał podanie od Wintzheimera i uderzył z okolicy dwudziestego metra. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki.

W równolegle rozgrywanym w Chorzowie drugim meczu tej grupy Irlandia Północna zremisowała z Białorusią 0:0. Wygrana nad gospodarzami dała reprezentacji Niemiec zdecydowane zwycięstwo w turnieju eliminacyjnym i uzyskali – wraz z Polską – awans do kolejnej rundy. Mecze "elite round" zostaną rozegrane wiosną 2018 roku. Turniej finałowy z udziałem ośmiu drużyn zostanie rozegrany w dniach 16–29 lipca w Finlandii.

Polska – Niemcy 0:2 (0:1)

Polska: Marcin Bułka – Serafin Szota, Oskar Repka, Adam Chrzanowski, Tymoteusz Puchacz – Marco Drawz (85. Marcel Stefaniak), Radosław Kanach, Riccardo Grym (86. Tomasz Makowski), Adrian Łyszczarz (78. Aron Stasiak), Mikołaj Kwietniewski – Dominik Steczyk.
Niemcy:
Niclas Thiede – Florian Baak, Luca Kilian, Tom Baack, Jan-Niklas Beste – Linton Maina (82. Timothy Tillman), Atakan Akkaynak, Arne Maier, Kai Havertz (85. Adrian Fein), Sam Francis Schreck (62. Yari Otto) – Manuel Wintzheimer.

Bramki: 0:1 Jan-Niklas Beste (68), 0:2 Arne Maier (81).