Ile Polacy zarobili za awans do MŚ? Liczby robią wrażenie!

Piłka nożna

Według informacji podanych przez "Przegląd Sportowy", reprezentanci Polski za awans do mistrzostw świata 2018 zarobią ponad 10 milionów złotych! Największe bonusy wpadną na konta Roberta Lewandowskiego oraz Piotra Zielińskiego.

W niedzielę Biało-Czerwoni przypieczętowali awans do mistrzostw świata 2018 wygrywając na PGE Narodowym 4:2 z reprezentacją Czarnogóry. W rezultacie skompletowali na swoim koncie 25 punktów, czyli o pięć więcej niż druga w tabeli grupy E Dania. Oprócz radości z awansu na mundial po 14 latach przerwy, na podopiecznych Adama Nawałki czeka pokaźna premia finansowa!

Zdaniem "Przeglądu Sportowego" za awans do mundialu w Rosji na Polaków czeka około 2,8 mln dolarów, czyli nieco ponad 10 mln złotych!

Za dostanie się na ostatnie mistrzostwa świata w Brazylii FIFA płaciła federacjom około 8 mln dolarów, czyli niespełna 30 mln złotych! Kwota za obecne kwalifikacje nie została jeszcze podana, ale wiadomo już, że nie będzie ona znacznie odbiegała od poprzedniej.

Pieniądze te trafią w całości na konto Polskiego Związku Piłki Nożnej, a ten wypłaci z puli reprezentantom odpowiednie bonusy. Mechanizm przyznawania wynagrodzeń ma być pododny do tego, który miał miejsce przed Euro 2016. Wówczas prezes PZPN Zbigniew Boniek usiadł do stołu wraz z sekretarzem generalnym Maciejem Sawickim oraz radą reprezentacji Polski. W skład tej ostatniej wchodzą: kapitan Robert Lewandowski, wicekapitan Kamil Glik, Łukasz Piszczek, Grzegorz Krychowiak, a także Wojciech Szczęsny.

Rok temu uzgodnili oni, że do kieszeni piłkarzy trafi 35 procent kwoty premii od UEFA, odliczając od niej zarobek dla federacji oraz pokrycie kosztów organizacji zgrupowań, takich jak zakwaterowania, podróże czy biura prasowe. Europejska instytucja płaci lepiej od światowej, ponieważ premię wypłaca w euro, które jest silniejsze od amerykańskiego dolara. Przed wylotem do Francji na konto związku wpłynęło 8 mln europejskiej waluty, czyli około 5 mln złotych więcej niż w najbliższym czasie przeleje FIFA.

Największą część łupu zgarnie duet Lewandowski-Zieliński. Będzie tak dlatego, że "Lewy" jako jedyny rozegrał wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty, natomiast "Zielu" wystąpił we wszystkich 10 meczach. Zgodnie z zasadami każdy piłkarz za wyjście w pierwszym składzie otrzymuje 4 punkty, za wejście z ławki 3, za przebywanie na ławce rezerwowych 2, a poza meczową osiemnastką 1. Wspomniana dwójka zgarnęła maksymalną liczbę 40 punktów, w związku z czym zarobi około 560 tysięcy złotych.

Na ostatnim stopniu podium uplasował się Jakub Błaszczykowski, a ponad pół miliona złotych zainkasują oprócz niego również Kamil Glik, Kamil Grosicki oraz Łukasz Piszczek. Najmniej przypadnie udziałowi Filipowi Starzyńskiemu - ten zgarnie około 28 tysięcy złotych.

W porównaniu z ostatnim mundialem, na który zakwalifikowali się Polacy, kwota ta urosła o ponad 100 procent! Ponad dekadę temu za awans do mistrzostw świata w Niemczech kadra Pawła Janasa otrzymała 1,5 mln dolarów do podziału. Najwięcej otrzymali wówczas Maciej Żurawski i Jacek Bąk - po 90 tysięcy dolarów.

AL, Polsat Sport, Przegląd Sportowy

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze