Znamy zwycięzcę konkursu na projekt pomnika Stamma!

Sporty walki

Zakończono konkurs, który miał na celu wyłonić najlepszy projekt pomnika legendarnego trenera pięściarstwa Feliksa Stamma. Zwycięską pracę zaprezentowano we wtorek w Hali Gwardii - miejscu szczególnym dla polskiego boksu.

W 1953 roku, w gmachu Hali Gwardii miały miejsce wydarzenia, które na stałe zapisały się w historii polskiego pięściarstwa. Podczas organizowanych wówczas mistrzostw Europy, prowadzona przez Papę Stamma kadra zdobyła pięć złotych medali! To właśnie nieopodal znajdującej się w warszawskim Śródmieściu hali stanie pomnik upamiętniający postać zasłużonego trenera.

Pomysłodawczynią uhonorowania Stamma jest jego prawnuczka Paula, która prowadzi również fundację jego imienia. Jej plany wykraczają jednak poza doprowadzenie do końca sprawy budowy pomnika pradziadka. Ma ona zamiar stworzyć w Hali Gwardii aleję sław polskiego boksu, w której swoje miejsce miałyby znaleźć monujmenty takich postaci jak: Jerzy Kulej, Marian Kasprzyk, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz i innych.

W konkursie na projekt pomnika zwyciężyła praca bułgarskiego artysty Lubomira Grigorowa. Obecnie na terenie Hali Gwardii znajduje się muzeum, w którym można znaleźć takie eksponaty, jak złote medale olimpijskie Kazimierza Paździora i Józefa Grudnia, rękawice Zbigniewa Pietrzykowskiego czy pas Józefa Kruży, wywalczony na mistrzostwach Europy.

 

 

 

 

W załączonym materiale wideo rozmowa z Paulą Stamm.

AŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze