Argentyna: Trzech trenerów, 44 piłkarzy i bohater Messi

Argentyńska reprezentacja rzutem na taśmę awansowała do mistrzostw świata w Rosji. W trakcie eliminacji prowadziło ją trzech trenerów, zagrało 44 piłkarzy, ale bohater był jeden - Lionel Messi. W najważniejszym meczu z Ekwadorem (3:1) strzelił trzy bramki.

Argentyńską drużynę narodową kolejno prowadzili Gerardo Martino, Edgardo Bauza i Jorge Sampaoli. Zmieniali się także szefowie federacji.

Na mecze eliminacyjne ci trzej szkoleniowcy łącznie powołali 57 graczy, ale na boisku pojawiło się 44. Jedynym, który zagrał od pierwszej do ostatniej minuty we wszystkich 18 kolejkach był bramkarz Sergio Romero.

Angel Di Maria za każdym razem wychodził w podstawowym składzie, ale zdarzało się, że był zmieniany. Po 15 meczów rozegrali Javier Mascherano i Nicolas Otamendi.

Na listę strzelców wpisało się dziewięciu piłkarzy, w tym Messi (siedem goli w 10 występach), o którym po decydującej konfrontacji z Ekwadorem argentyńskie media pisały: "Lionel był na boskim poziomie. Jest nadzwyczajny i wszechmocny".

Przed ostatnią kolejką eliminacji w strefie Ameryki Płd. Argentyna była "pod ścianą". Zajmowała szóste miejsce i aby znaleźć się w premiowanej bezpośrednim awansem czwórce musiała nie tylko wygrać w Quito z Ekwadorem, ale też liczyć na korzystne wyniki w innych spotkaniach. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że mecz rozgrywany był na wysokości 2850 m n.p.m., przy niskim ciśnieniu i mniejszej gęstości powietrza. "Albicelestes" stracili bramkę w pierwszej minucie, ale hat-trick Messiego zapewnił im wygraną 3:1 i awans na turniej w Rosji z trzeciego miejsca.