Jagiellonia podzieliła się punktami z Lechem!

W Białymstoku podział punktów w meczu z podobnym scenariuszem jak w czerwcu, gdy w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonia zremisowała z Lechem 2:2. Wtedy także goście prowadzili i - również przed końcem meczu - decydującego o remisie (na wagę wicemistrzostwa Polski) gola zdobył litewski skrzydłowy Arvydas Novikovas.

Piątkowy mecz obie drużyny zaczęły z dużą dbałością o defensywę. Lepiej radził sobie z tym Lech, który nie pozwolił Jagiellonii praktycznie ani razu zagrozić swojej bramce, bo trudno za takie zagrożenie uznać słaby strzał w 15. min Fiodora Cernycha.

Lech powoli, ale sukcesywnie zyskiwał przewagę w ataku. Pierwszym ostrzeżeniem dla Jagiellonii była akcja z 16. min., gdy po rzucie wolnym głową uderzył Lasse Nielsen, po drodze był jeszcze rykoszet, ale Marian Kelemen zdołał piłkę wybić na róg.

Nie miał na to takiej szansy dziesięć minut później, gdy strzał (albo dośrodkowanie) Darko Jevtica znalazł drogę do siatki. Piłki uderzonej z rzutu wolnego z lewej strony pola karnego nie zdołali wybić ani Cillian Sheridan, ani Guti, a zasłonięty Kelemen nie zdążył z interwencją.

Po zdobyciu bramki goście poczuli się jeszcze pewniej; dwie dobre sytuacje stworzył Mihai Radut, ale słowacki bramkarz Jagiellonii tym razem skutecznie interweniował. Tuż przed przerwą padł gol dla Lecha, ale Nicki Bille Nielsen był na spalonym.

W drugiej połowie Jagiellonia postawiła na atak. Przez długie fragmenty gra toczyła się tuż przed polem karnym Lecha; goście mądrze się jednak bronili, a Matus Putnocky wyłapywał jedynie dośrodkowania albo niezbyt silne strzały.

Na kwadrans przed końcem gry goście mieli ogromną szansę na podwyższenie prowadzenia. Po błędzie Jagiellonii w środku pola wyszli z kontrą, Jevtic zagrał do Christiana Gytkjaera, ale jego strzał z pola karnego ofiarnie obronił Kelemen, doznając przy tym urazu twarzy.

W Jagiellonii bardzo aktywny był Novikovas. I to litewski skrzydłowy w 87. min zdobył wyrównującą bramkę. Dośrodkował z lewej strony Piotr Tomasik, piłkę w polu karnym dograł jeszcze głową Taras Romanczuk, a Novikos strzałem z pierwszej piłki trafił do siatki Lecha. Po chwili euforii kibiców trybuny ucichły, gdy gola dla gości zdobył Maciej Gajos, szczęśliwie dla gospodarzy był jednak na minimalnym spalonym, więc po weryfikacji wideo sędzia Szymon Marciniak tej bramki nie uznał.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 1:1 (0:1)

Bramki: Jevtic 27, Novikovas 87

Jagiellonia: Marian Kelemen – Łukasz Burliga (79. Karol Świderski), Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Taras Romanczuk, Rafał Grzyb (79. Piotr Wlazło) – Arvydas Novikovas, Martin Pospisil (66. Przemysław Frankowski), Fiodor Cernych – Cillian Sheridan.

Lech: Matus Putnocky - Robert Gumny, Lasse Nielsen, Rafał Janicki, Wołodymyr Kostewycz - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Nicklas Barkroth, Darko Jevtic (84. Abdul Aziz Tetteh), Mihai Radut (65. Radosław Majewski) - Nicki Bille Nielsen (67. Christian Gytkjaer).

Żółte kartki:  Runje - Jevtic, Bille Nielsen.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 12 156.