Nowy projekt FIVB! Siatkarska Liga Narodów wystartuje w 2018 roku

Siatkówka
Nowy projekt FIVB! Siatkarska Liga Narodów wystartuje w 2018 roku
fot. FIVB

Organizacja FIVB zaprezentowała światu Siatkarską Ligę Narodów, która zainaugurowana zostanie w 2018 roku. Według niej ma być jednym z najważniejszych turniejów w historii siatkówki. W każdym sezonie ma zostać rozegranych aż 130 spotkań. W puli federacji biorących udział w projekcie (rozgrywki męskie i żeńskie) naturalnie znalazła się Polska.

Na swoją 70. rocznicę FIVB we współpracy z IMG oraz wieloma federacjami siatkarskimi organizuje w pełni autorski projekt pod nazwą Siatkarskiej Ligi Narodów, która potocznie oznacza międzynarodowe rozgrywki klubowe. Według organizacji jest to jeden z najważniejszych projektów w historii tej dyscypliny sportu.
 
W organizacji Ligi Narodów udział ma wziąć aż 21 nacji. Zarówna liga kobieca, jak i męska zrzeszą po 12 zespołów biorących udział w turnieju oraz cztery pretendujące. Zespoły będą rozgrywać mecze systemem każdy z każdym, a ich liczba ma w każdym roku wynieść 130. Zespoły będą walczyć o tytuł mistrza Siatkarskiej Ligi Narodów.
 
Szeroka będzie także promocja zawodów. Grupa IMG ma za zadanie pokazać siatkówkę z wykorzystaniem zupełnie nowych technologii, do tej pory znanych z największych turniejów piłkarskich i innych wielkich wydarzeń sportowych. W wydarzenia dziejące się na parkiecie zostaną zaangażowani również... kibice, którzy będą mogli interaktywnie ingerować w akcje na boisku.
 
Przemawiając podczas 70. rocznicy FIVB, świętowanej w Paryżu, gdzie ogłoszono Siatkarską Ligę Narodów, Prezydent FIVB Dr Ary Graça powiedział: – To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją bardziej fanocentryczną – umieszczającą naszych fanów - zarówno tych w hali, jak i przed telewizorami – w sercu każdej akcji. FIVB cieszyło się wielkimi sukcesami w ciągu ostatnich 70 lat; siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów.
 
W rozgrywkach mężczyzn udział wezmą:
Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia oraz Rosja będą zespołami stałymi, a Australia, Korea Południowa, Kanada i Bułgaria są czteroma wybranymi zespołami pretendującymi.
 
W turnieju kobiet:
Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia i Rosja są reprezentacjami stałymi, a Argentyna, Dominikana, Polska i Belgia drużynami pretendującymi.
 
Celem Siatkarskiej Ligi Narodów jest podniesienie poziomu sportowych akcji dla fanów i zapewnienie światowej klasy platformy do rywalizacji i rozwoju dla zawodników. Stworzenie rozgrywek o tej samej nazwie dla mężczyzn i kobiet promuje równouprawnienie w siatkówce, a jednocześnie czyni rozgrywki łatwiejszymi i bardziej zachęcającymi do śledzenia.
 
Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów będzie również drugorzędna Liga Pretendentów [Challenger League] umożliwiając awanse i spadki, co zagwarantuje, że siatkówka pozostanie najbardziej konkurencyjnym i atrakcyjnym sportem na świecie.
ch, Polsat Sport, Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze