Obraz namalowany został dla króla Francji Ludwika XII i miał zdobić komnatę jego małżonki, Anny Bretońskiej. Powstawał w latach 1506 - 1513. Przedstawia Chrystusa trzymającego szklaną kulę, będącą symbolem świata.

Niezwykle ciekawa jest też jego historia. Przez długi czas uważano, że jest on dziełem jednego z uczniów Leonarda da Vinci. Dlatego kiedy w 1958 roku trafił on na aukcję, został wyceniony jedynie na 45 funtów. Dopiero późniejsze badania  naukowców wykazały, że jest to oryginalny obraz autorstwa najsłynniejszego malarza epoki renesansu.

Obecnie obraz jest wyceniany na 100 mln dolarów i taka prawdopodobnie będzie jego cena wywoławcza. Aukcja już teraz wywołuje gigantyczne emocje wśród kolekcjonerów sztuki, kupnem dzieła zainteresowane są też niektóre muzea.

Dmitry Rybolovlev, posiadacz "Salvtor Mundi",  to rosyjski miliarder i jeden ze 100 najbogatszych ludzi na świecie, według rankingu magazynu "Forbes". Od 2011 roku jest właścicielem klubu AS Monaco, obecnego mistrza Francji. Jego majątek szacowany jest na 7,3 mld dolarów. 

 

Licytacja dzieła Leonarda da Vinci odbędzie się 15 listopada.