Futsalowe ME: Słoweńsko-gruzińskie testy Polaków

Piłka nożna
Futsalowe ME: Słoweńsko-gruzińskie testy Polaków
fot. Cyfrasport

Przygotowująca się do finałów mistrzostw Europy 2018 futsalowa reprezentacja Polski rozegra w listopadzie towarzyski dwumecz ze Słowenią, a miesiąc później z Gruzją. Mistrzostwa zostaną rozegrane na przełomie stycznia i lutego w słoweńskiej Lublanie.

- Mecze ze Słowenią zagramy na wyjeździe 13 i 14 listopada. Chcielibyśmy, by ich areną była hala, która będzie gościć finały ME. Pojedynki z Gruzinami są zaplanowane na początek grudnia, jednak nie zostało jeszcze potwierdzone ostatecznie, kto będzie ich gospodarzem – powiedział trener Polaków Andrzej Bianga.

Słoweńcy nie grali w eliminacjach, bowiem będą gospodarzem ME. Gruzini odpadli w barażach, ulegając w dwumeczu Rumunom.

Z zespołem słoweńskim Polacy grali ostatnio w styczniu podczas Turnieju Państw Wyszehradzkich w Tychach. Wtedy mecz skończył się remisem 6:6.

Grupowymi rywalami biało-czerwonych w finałach ME będą wyżej notowane drużyny Rosji i Kazachstanu. Do ćwierćfinału awansują po dwie ekipy z każdej z czterech grup. W światowym rankingu Rosja w dniu losowania zajmowała trzecie miejsce, Kazachstan - 9, Polska - 32.

Biało-czerwoni zagrają w ME po raz drugi w historii, po 17-letniej przerwie. Awans zapewnili sobie pokonując 26 września w Koszalinie Węgrów 6:4 (2:2) w drugim meczu barażowym. Dwa tygodnie wcześniej w Miszkolcu podopieczni Biangi przegrali 1:2.

ME zostaną rozegrane od 30 stycznia do 10 lutego w Arenie Stożice w Lublanie.

Futsalowa reprezentacja kraju w mistrzostwach Europy wystąpiła dotąd raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W turnieju występowało wówczas osiem zespołów.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 10-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014) i Rosjanie (1999).

Skład grup finałowych:

A - Słowenia (gospodarz), Włochy, Serbia
B - Rosja, Kazachstan, Polska
C - Portugalia, Ukraina, Rumunia
D - Hiszpania (obrońca tytułu), Azerbejdżan, Francja.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie