Kolejna wielka piłkarska impreza w Polsce? Dwóch egzotycznych rywali

Piłka nożna
Kolejna wielka piłkarska impreza w Polsce? Dwóch egzotycznych rywali
fot. Cyfrasport

Prezes PZPN Zbigniew Boniek w czwartek, podczas XVII Ogólnopolskiej Konferencji "Bezpieczny stadion" w Kielcach, zwrócił uwagę, że największym problemem na polskich stadionach są bandyci, którzy podszywają się pod kibiców. - Oni muszą być izolowani – podkreślił. Prezes PZPN zdradził również, że związek pracuje nad projektem organizacji w 2019 r. w Polsce mistrzostw świata do lat 20.

- Mamy pewien projekt dotyczący 2019 roku, bo to będzie stulecie PZPN. Chcielibyśmy zobaczyć czy uda nam się wystartować w organizacji mistrzostw świata U-20 w Polsce - poinformował Boniek.

Według prezesa PZPN wstępną aplikację zgłosiły trzy kraje: Peru, Indie i Polska. - Chcielibyśmy zorganizować tę imprezę u nas, natomiast czy nam się to uda dowiemy się koło maja-czerwca następnego roku. Wtedy będzie ok. roku czasu na organizację tego wydarzenia - zaznaczył.

 

- Jest coraz większa grupa chuliganów, bandytów, którzy chcą wejść w świat kibicowski, bo tam widzą dla siebie biznes – zauważył Boniek. Zaznaczył, że dla takich osób nie ma miejsca na polskich stadionach.

O zmianach mających zwiększyć poziom bezpieczeństwa na meczach piłkarskich mówił, obecny podczas konferencji, minister sportu i turystyki Witold Bańka. - My, jako Polska, jesteśmy jednym z trzech krajów europejskich, obok Francji i Monako, które jako pierwsze ratyfikowały konwencję Rady Europy dotyczącą zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa i obsługi meczów piłkarskich oraz innych imprez sportowych – dodał.

Jako kolejne pomysły mające poprawić bezpieczeństwo na stadionach wymienił konieczność „realizowania zadań edukacyjnych oraz praca ze środowiskiem kibiców, pokazując zupełnie inną kulturę kibicowania”. Minister Bańka pozytywnie odniósł się również do opraw patriotycznych, które coraz częściej pojawiają się na trybunach.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk przedstawiając statystyki podkreślił, że w 2016 r. „zatrzymano blisko 2 tys. osób, które zdefiniowano jako działające aktywnie w grupach kibicowskich”.

- Aktualnie funkcjonuje 1025 zakazów stadionowych; z tej liczby zaledwie 8 proc. to są zakazy klubowe, reszta to efekt aktywnych działań polskiej policji – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „nawet najlepiej funkcjonująca na świecie policja nie poradzi sobie z tym problemem sama”.

Na kończącej konferencję „Gali Fair Play” wręczono nagrody w dziewięciu kategoriach, z czego o rozstrzygnięciu sześciu z nich decydowały raporty delegatów z meczów rozgrywek szczebla centralnego. Najwyższą ocenę organizacji spotkań piłkarskich otrzymały: Piast Gliwice, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Rozwój Katowice. W pozostałych kategoriach wręczono statuetki za m.in. współpracę z policją oraz obsługę osób niepełnosprawnych. Indywidualnymi nagrodami uhonorowano także najlepszych spikerów i kierowników do spraw bezpieczeństwa.

Ogólnopolskiej Konferencja "Bezpieczny stadion" w Kielcach organizowana jest od 17 lat. Co roku uczestniczy w niej około 400 przedstawicieli świata sportu, klubów piłkarskich oraz instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczanie imprez sportowych.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie