Siatkówka

Sensacyjny wybór prezesa PZPS? "Polskie trio...

Kasprzyk zdradził w wywiadzie udzielonym PAP 15 października, że w roli szkoleniowców kadry mężczyzn widziałby siatkarskie trio: Piotr Gruszka, Jakub Bednaruk i Paweł Zagumny.

 

Były rozgrywający polskiej reprezentacji, poproszony przez PAP w sobotę w Kielcach (przy okazji meczu Dafi Społem – ONICO Warszawa) o komentarz do słów sternika siatkarskiej centrali, odparł, że „nie widzi się w roli szkoleniowca kadry”.

 

„A na pewno przez kilka najbliższych lat. Nie przygotowywałem się do tej roli. Z marszu ciężko się zajmować reprezentacją. Mam teraz inne obowiązki i na nich się skupiam” – odparł.

 

Mistrz świata z 2014 roku od tego sezonu jest dyrektorem sportowym klubu ekstraklasy ONICO Warszawa, gdzie trenerem jest były szkoleniowiec polskich siatkarzy Stephane Antiga.

 

„Dla mnie w tej chwili najważniejsza jest praca w warszawskim klubie. Poza tym moja wiedza trenerska uniemożliwia mi zajmowanie takiego stanowiska” – podkreślił czterokrotny olimpijczyk.

 

Pytany, czy trenerem kadry powinien być Polak, Zagumny odparł, że narodowość szkoleniowca nie ma żadnego znaczenia. „Przede wszystkim powinna to być osoba, która prowadziła już jakąś reprezentację i odnosiła z nią sukcesy” – zaznaczył.

 

Jednym z trenerów zainteresowanych prowadzeniem polskich siatkarzy jest podobno Belg Vital Heynen, obecny szkoleniowiec reprezentacji swojego kraju. „Myślę, że to jest jeden z trenerów, który osiągał sukcesy na arenie międzynarodowej i spełnia warunek, o którym mówiłem wcześniej” – przyznał dyr. sportowy ONICO Warszawa.

 

Paweł Zagumny reprezentantem Polski był w latach 1996-2014. Czterokrotnie występował na igrzyskach olimpijskich (1996, 2004, 2008, 2012). W 2006 roku z biało-czerwonymi wywalczył srebrny medal mistrzostw świata, a trzy lata później złoty mistrzostw Europy. Na obu imprezach został uznany najlepszym rozgrywającym. Trzy lata temu zdobył z kadrą złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce, po czym ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery.