Sparingowe zwycięstwo polskich piłkarek

Polskie piłkarki nożne pokonały Grecję 3:0 (1:0) w towarzyskim meczu rozegranym w Ostródzie, który był elementem przygotowań do wyjazdowego spotkania z Albanią w eliminacjach mistrzostw świata 24 listopada.

To był drugi październikowy towarzyski sprawdzian biało-czerwonych w Ostródzie. W czwartek zespół trenera Miłosza Stępińskiego pokonał tam Estonię 6:0 (3:0).

Pierwszy kwadrans poniedziałkowego spotkania też zwiastował wysokie zwycięstwo zespołu gospodarzy, bo zamknięte w okolicach swojego pola karnego Greczynki broniły się całą drużyną.

Gole dla Polek jednak nie padły, a w 22. minucie to ekipa gości mogła objąć prowadzenie w sytuacji sam na sam z Katarzyną Kiedrzynek.

8 minut później było 1:0. Precyzyjne dośrodkowanie Eweliny Kamczyk zamieniła strzałem z bliska głową Paulina Dudek. Dobrą okazję do podwyższenia prowadzenia miała jeszcze przed przerwą Ewa Pajor, która przegrała pojedynek jeden na jeden z grecką bramkarką.

Po zmianie stron także więcej groźnych sytuacji wypracowały Polki. Zdobyli dwa gole. Przy obu asystowała Pajor, a do siatki trafiły Ewelina Kamczyk i Nikol Kaletka. W pierwszym przypadku piłka widowiskowo odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki. Dwukrotnie blisko pokonania bramkarki zespołu gości była Agnieszka Winczo, ale Greczynka była lepsza. Z kolei w 79. minucie biało-czerwone miały szczęście, bo uratował je słupek.

Bramki: 1:0 Paulina Dudek (30, głową), 2:0 Ewelina Kamczyk (58), 3:0 Nikol Kaletka (74).

W światowym rankingu Polki zajmują 30. miejsce, Estonki - 82., Greczynki 64.

Polki mają za sobą dwa wrześniowe spotkania eliminacji MŚ, w których pokonały w Łęcznej Białoruś 4:1 i na wyjeździe uległy Szwajcarkom 1:2. Spośród grupowych rywali najwyżej notowana w ostatnim rankingu FIFA była Szwajcaria - 16., Szkocja zajmowała 22. miejsce, Białoruś - 49., a Albania - 73. Grecja odpadła w preeliminacjach przegrywając z Albanią 1:2. Szwajcarki i Szkotki podczas zakończonych na początku sierpnia mistrzostw Europy w Holandii nie wyszły ze swoich grup, zajmując w nich trzecie miejsca.

Finały MŚ odbędą się we Francji w 2019 roku. Awansują do nich bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej. Grupowe mecze eliminacji zostaną rozegrane do 4 września 2018 roku. Baraże zaplanowano na październik i listopad. Piłkarska reprezentacja Polski kobiet nigdy dotychczas nie grała w finałach MŚ.