Druga porażka Stelmetu BC Zielona Góra w Lidze Mistrzów

Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra ulegli w Stambule Besiktasowi Sompo 60:65 (13:23, 14:10, 19:10, 14:22) w meczu 3. kolejki Ligi Mistrzów FIBA. Była to druga porażka zespołu trenera Artura Gronka w grupie D.

Mistrzowie Polski stoczyli wyrównany pojedynek z faworytem ze Stambułu, mimo że zagrali bez jednego z liderów Serba Borisa Savovica, który ponownie ma kłopoty z ręką. Zielonogórzanie prowadzili minimalnie w czwartej kwarcie różnicą kilku punktów - najwyżej 60:54 w 37. minucie, ale nie potrafili jej utrzymać i uzyskać bardziej wyraźnej przewagi. Końcówka należała do Besiktasu, który ostatnie trzy minuty wygrał 11:0.

Przy remisie 60:60 na 66 sekund przed końcem za trzy punkty trafił Cam Maxim Mutaf (były to zresztą jego jedyne punkty w meczu). Zielonogórzanie próbowali odpowiedzieć tym samym, ale dwa rzuty doświadczonego Amerykanina z polskim paszportem Thomasa Kelatiego były niecelne.

Zielonogórzanie grali uważnie w obronie przez większą część meczu, a gospodarze mieli wyraźne kłopoty z ich defensywą - rzucali z zaledwie 37 proc. skutecznością za dwa punkty. Lepszą mieli z dystansu - trafili 10 z 27 prób (37 proc.), podczas gdy podopieczni trenera Gronka tylko cztery razy (z 20 prób). To był jeden z decydujących elementów o wygranej Turków. Drugim zaś - bardziej zespołowa gra w ataku (mieli 19 asyst przy 13 zawodników Stelmetu).

Besiktas najwyżej prowadził 23:13 po pierwszej kwarcie oraz na początku trzeciej, gdy po rzucie Brazylijczyka Augusto Limy (mial 12 zbiórek w całym spotkaniu) na tablicy widniał wynik 37:27. Mistrzowie Polski w trzeciej odsłonie zagrali jednak najlepiej w całym spotkaniu, zwyciężyli w tym fragmencie 19:10, a po akcjach czarnogórskiego środkowego Vladimira Dragicevica prowadzili 46:43 po 30 minutach. W ostatniej kwarcie nie utrzymali jednak tej przewagi.

W 4. kolejce LM FIBA Stelmet BC zmierzy się na własnym parkiecie z włoskim Sidigasem Avellino.

Besiktas Sompo Stambuł - Stelmet BC Zielona Góra 65:60 (23:13, 10:14, 10:19, 22:14)

Besiktas: Jon Diebler 19, D.J. Strawberry 14, Kyle Weems 14, Augusto Lima 7, Kenan Sipahi 3, Can Maxim Mutaf 3, Erkan Veyseloglu 3, Sertac Sanli 2, Samet Geyik 0

Stelmet: Vladimir Dragicevic 13, Przemysław Zamojski 12, Thomas Kelati 10, James Florence 7, Adam Hrycaniuk 6, Armani Moore 4, Filip Matczak 4, Jarosław Mokros 2, Łukasz Koszarek 2