Bańka: Panczeniści mają swój dom

Inne
Bańka: Panczeniści mają swój dom
fot. PAP

"Cieszę się, że ten obiekt jest gotowy przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu, co było trudnym zadaniem. Dziś mamy pierwszą halę lodową w kraju, a panczeniści i nie tylko oni mają swój dom" - powiedział w Tomaszowie Maz. minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Szef resortu sportu w piątek oglądał rywalizację łyżwiarzy szybkich o medale mistrzostw Polski na pierwszym w kraju krytym torze lodowym, który powstał w Tomaszowie Mazowieckim. To pierwsza impreza w Arenie Lodowej.

"Na ten nowy obiekt patrzę szczęśliwym okiem. Jestem bardzo zadowolony, że on powstał. Rozmawialiśmy właśnie z prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego Marcinem Witko i przypominaliśmy sobie pierwszą rozmowę w styczniu 2016 roku, kiedy właściwie zostało rzucone hasło budowy hali. Wierzyliśmy, że ona powstanie, choć trudno było spodziewać się, że stanie się to w tak krótkim czasie" – mówił minister Bańka.

Dodał, że powstał piękny obiekt, który robi wrażenie.

Podkreślił, że tomaszowska Arena Lodowa została oddana do użytku na cztery miesiące przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu (9-25 lutego). "Cieszę się, że ten obiekt jest gotowy przed igrzyskami olimpijskimi, co było bardzo trudnym zadaniem. Dziś mamy pierwszą halę lodową w kraju, a panczeniści i nie tylko oni mają swój dom" – zaznaczył.

Jak przyznał, była to jedna ze strategicznych inwestycji sportowych w kraju. "Trochę nas krytykowano za lokalizację, ale dziś mam wewnętrzną satysfakcję. Udowodniliśmy całemu środowisku, że było warto. Rozmawiałem z medalistkami mistrzostw Polski, które też są szczęśliwe i zadowolone. Nie pozostaje nic innego, jak budować potencjał dyscypliny w oparciu o tę halę i Tomaszów Mazowiecki" – wskazał minister.

Szef resortu sportu zwracał również uwagę na wielofunkcyjność obiektu, który może służyć kilku - nie tylko zimowym - dyscyplinom sportu, a także mieszkańcom. "Inwestycja kosztowała ok. 50 mln zł, co pokazuje, że koszty budowy tej hali były racjonalne" – dodał.

Arena Lodowa w Tomaszowie Maz. powstała w ciągu 14 miesięcy. Hala będzie przystosowana do organizowania zawodów łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej - mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i świata oraz Pucharu Świata, które będzie mogło oglądać ok. 3,5 tys. kibiców. Obiekt ma być wielofunkcyjny i całoroczny - oprócz toru i lodowiska znajdą się w nim m.in. boisko do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, tartanowa bieżnia, a kiedy nie będzie lodu, nawierzchnia będzie wykorzystywana do jazdy na rolkach. Arena ma spełniać także wymogi związane z organizacją koncertów czy wystaw.

Łączny koszt budowy wynosi ponad 47,6 mln zł. Projekt znalazł się w programie inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dofinansowanie z resortu to ponad 19 mln zł.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze