Football Manager 2018: Data premiery, cena, tryby i ważne informacje

E-sport
Football Manager 2018: Data premiery, cena, tryby i ważne informacje
fot. SEGA

Football Manager od lat pełni rolę najbardziej popularnego menadżera piłkarskiego na świecie. Specjalnie dla Was, w jednym artykule, zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące najnowszej odsłony serii, takie jak data premiery, cena, a także tryby dostępne w grze.

Data premiery i wersje Football Manager 2018

Gracze na całym świecie już niebawem będą mogli chwycić w swoje ręce stery największych klubów świata, prowadzić kariery gwiazd futbolu, a także próbować swoich sił w wyciąganiu drużyn z kryzysu i zapewnianiu im chwały. Premiera Football Manager 2018 została bowiem zaplanowana na piątek 10 listopada i w przeciwieństwie do poprzednich lat wszystkie wersje gry ukażą się jednocześnie.

Standardowa wersja najnowszej edycji serii dostępna jest już w przedsprzedaży na stronach oficjalnych partnerów producenta gry, czyli firmy SEGA. Gracze, którzy zdecydują się na wcześniejszy zakup produkcji, będą mogli zacząć zabawę już wcześniej dzięki dostępowi do wersji Beta.

W przypadku nabycia Football Manager 2018 poprzez platformę Steam testowa wersja gry będzie od razu gotowa do pobrania lub zostanie pobrana automatycznie. Jeśli kupimy produkcję za pośrednictwem innej platformy dystrybucji cyfrowej, to przesłany na maila kod należy wpisać w zakładce "Gry", a następnie "Aktywuj produkt na Steam".

Co istotne, wypracowany w trakcie ogrywania Bety progres zostanie po premierze przeniesiony do finalnej wersji gry.

Football Manager 2018 zostanie wydany w trzech wersjach: standardowej, Touch oraz Mobile.

Pierwsza z nich najlepiej odwzorowuje pracę, jaką trzeba wykonać w przypadku prowadzenia piłkarskiego klubu. Znajdziemy w niej zarówno kwestie dotyczące kierowania zawodnikami, ustalania taktyki, jak również liczne aspekty biznesowe. Główna odsłona cyklu będzie dostępna na takich platformach jak PC, Mac oraz Linux.

Football Manager Touch stanowi nieco uproszczoną wersję podstawową, w której zachowana została esencja gry, jednak zrezygnowano z wielu elementów biznesowych. W związku z tym oferuje znacznie szybszą rozgrywkę, a gracze mogą się w pełni skupić na elementach związanych z piłkarskim rzemiosłem. Wersja Touch będzie dostępna na tych samych platformach co standardowa, ale będzie można w nią grać również na odpowiednio "mocnych" tabletach z systemami iOS i Android.

FM Mobile jest z kolei odsłoną przeznaczoną wyłącznie na urządzenia mobilne z systemami iOS oraz Android.

W odróżnieniu od poprzednich lat wszystkie wersje ukażą się jednocześnie. Wcześniej FM Touch i FM Mobile wydawane były z niewielkim opóźnieniem.

Cena

Tegoroczna edycja serii będzie nieznacznie droższa od swojej poprzedniczki. Aby zakupić wersję standardową gracze będą musieli wysupłać z kieszeni około 165 złotych (ceny w Media Expert i RTV Euro AGD). W sieci można jednak kupić klucz na Steama za nawet 60 złotych mniej!

Istotną informacją jest fakt, że gracze, którzy nabyli grę przed 9. października, a także są właścicielami Football Manager 2017 i widnieje on w ich bibliotece Steam, na tegoroczną edycję otrzymają nawet 25% rabatu!

 

FM Touch będzie znacznie tańszy od podstawowej wersji gry. By wejść w jego posiadanie trzeba będzie wyciągnąć z portfela około 70 złotych. Nadal nie wiadomo jednak ile będzie kosztować wersja na urządzenia mobilne, ponieważ jako jedyna nie jest ona dostępna w przedsprzedaży. Przypuszcza się, że ze względu na wzrost cen pozostałych wariantów o około 4 euro jej cena będzie wynosić około 40 złotych.

 

Co nowego w Football Manager 2018?

 

Podczas gdy część nowości została odkryta, niektóre elementy rozgrywki są pilnie strzeżone przez twórców, aby gracze mogli odkryć je na własną rękę już po premierze. W marcu producenci gry pochwalili się na oficjalnym instagramowym profilu Football Managera przeprowadzeniem zaawansowanych sesji motion capture. Nadzorujący prace nad grą Miles Jacobson ujawnił również, że FM 2018 będzie napędzany nowym silnikiem graficznym, który jeszcze lepiej odda atmosferę piłkarskich spotkań.

 

 

#mocap session #FM18? 👀

Post udostępniony przez Football Manager (@footballmanager) 3 Mar, 2017 o 5:25 PST

 


Dynamika zespołu

Jedną z nowości w nadchodzącej odsłonie będzie system dynamiki zespołu, która połączy ze sobą takie elementy rozgrywki jak "Atmosfera w szatni", "Wsparcie trenera" oraz "Płynność meczów". Jeżeli morale drużyny będzie niskie, a atmosfera za kulisami zła, to wówczas dynamika drużyny będzie niska, w związku z czym nasi zawodnicy nie będą prezentowali na boisku wysokiej formy.

"Płynność meczów" oznaczać będzie zgranie zawodników oraz to jak rozumieją się oni na placu gry. Będzie można ją zwiększyć podczas treningów. "Atmosfera w szatni" wpłynie rzecz jasna na morale zespołu, a będzie można poprawić ją uwzględniając prośby najbardziej wpływowych graczy w drużynie oraz ściągając zawodników o odpowiednim charakterze. "Wsparcie trenera" obejmuje rozmowy z piłkarzami, które również wpłyną na boiskowe poczynania naszych podopiecznych, a także długość kariery w jednym klubie, autorytet oraz wyniki uzyskiwane przez prowadzoną drużynę.
Skauting

Twórcy obiecują, że odświeżeniu ma być poddany system skautingowy, który jeszcze lepiej będzie odwzorowywał rzeczywisty proces ściągania nowych piłkarzy. W naszym centrum skautingu będziemy mogli zbierać dane o poszczególnych zawodnikach, których umiejętności będą oceniane w skali od 0 do 100.Co więcej w grze będziemy mogli określić budżet przeznaczony na poszukiwanie nowych talentów, który zostanie dopasowany do potrzeb trenera, a także wkalkulowany w pozostałe wydatki.

Taktyka

Zmiany dotkną również elementy związane z taktyką prowadzonej drużyny. Zgodnie z obietnicami mają one być łatwiej przyswajalne i bardziej intuicyjne niż w poprzednich częściach. Po raz pierwszy pojawią się również przedmeczowe odprawy, które jeszcze lepiej oddadzą realia pracy w klubie. W ich trakcie będziemy mogli wytłumaczyć poszczególnym zawodnikom jakie mamy wobec nich oczekiwania, w kontekście zbliżającego się spotkania.

allowfullscreen>

Analiza taktyczna będzie w stanie ujawnić, które formacje prowadzonej przez nas drużyny są najmniej efektywne. Aby poprawić grę będziemy mogli nadać poszczególnym zawodnikom ściśle określone role, a dzięki systemowi Dynamiki po każdym meczu pokazane zostanie, którzy gracze współpracowali ze sobą najlepiej.

"Naukowcy"

Sztab medyczny zadebiutował w poprzedniej edycji, jednak w tegorocznej ma pełnić jeszcze większą rolę. Zgodnie z obietnicami twórców fachowcy od zdrowia mają być bardziej "widoczni" i regularnie przekazywać menadżerowi informacje odnośnie kondycji oraz stanu poszczególnych piłkarzy.Menadżerowie będą mogli z kolei wchodzić w interakcję ze specjalistami w nowych centrach medycznych, w których dostępnych będzie pięć różnych paneli. Wirtualni menadżerowie będą mogli wykorzystać zdobyte informacje, aby jeszcze lepiej zarządzać zespołem.

Transfery

Na świecie bite są obecnie rekordy w kontekście sum, jakie kluby płacą za pozyskanie nowych zawodników. Jako przykład można podać transfer Neymara z FC Barcelona do Paris Saint-Germain za astronomiczną sumę 222 milionów euro. Producenci FM 2018 chwalą się, że specyfika obecnego rynku transferowego ma zostać odwzorowana w grze z niezwykłą dokładnością.Fani mają różnie reagować na wieści o wypożyczeniu lub sprowadzeniu na stałe danych zawodników. W dodatku menadżerowie będą mieli wgląd w grafikę prezentującą listę klubów, które w danym okienku transferowym na zakupy wydały najwięcej.


Football Manager 2018 Wonderkids

Mianem wonderkida określa się młodego piłkarza, który posiada nieprzeciętny talent i ma ogromną szansę, aby w przyszłości stać się gwiazdą światowego formatu. Są to z reguły nastoletni zawodnicy o wysokim współczynniku umiejętności. Podobnie jak w rzeczywistości nie zawsze spełniają oni pokładane w nich nadzieje i czasem okazują się totalnymi niewypałami. Zadaniem menadżera będzie tak dbać o ich rozwój i kondycję fizyczną, aby rozwijali się w najlepszy z możliwych sposobów. Dużą uwagę będziemy musieli poświęcić właściwym treningom, unikaniu przesadnego obciążania młodych piłkarzy, a także rozważnemu ogrywaniu ich w trakcie spoktań.

Nie wiadomo do końca którzy zawodnicy znajdą się w grupie wonderkidów, ale jest wysoce prawdopodobne, że będą to m.in. Gianluigi Donnarumma (AC Milan), Moise Kean (Juventus Turyn), Kasper Dolberg (Ajax Amsterdam), Alexander Isak (Borussia Dortmund), Justin Kluivert (Ajax Amsterdam) czy Jadon Sancho (Borussia Dortmund). W gronie tym znajdą się również zapewne Billy Gilmour z Chelsea Londyn, a także Ryan Sessegnon z Fulham FC.

Soundtrack

Producent gry ujawnił, że utworem przewodnim w ścieżce dźwiękowej Football Manager 2018 będzie "This Moment" angielskiej kapeli Chase & Status, w którym wystąpiła również formacja Blossoms. Gracze będą mieli prawdopodobnie wiele okazji do przesłuchania piosenki w trakcie gry, jednak poniżej załączamy również wersję z Youtube.

Adam Łuczka, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze