Ten serwis zmienił przepisy siatkówki! (WIDEO)

Był rok 1999, toczyły się rozgrywki mistrzostw Europy. Półfinał między Włochami a Jugosławią przyniósł wiele emocji, a jak się później okazało zmienił przepisy siatkówki na zawsze.

W czwartym secie przy stanie 22:21 dla Włochów Vladimir Grbić mocno zagrał piłkę, a zawodnicy Italii nie byli w stanie jej przyjąć. Piłka wyszła poza parkiet, a zawodnicy ubrani na biało-niebiesko rozpoczęli celebrację.

Przerwał im jednak arbiter, który wskazał 23-ci punkt dla Włochów. Wszystko przez kontakt z siatką, który wówczas przy zagrywce uchodził za błąd. Sędzia dostrzegł, że piłka nieznacznie dotknęła taśmy i zmieniła tym samym tor swojego lotu. Oba zespoły ruszyły do żywiołowej dyskusji przy siatce.

Zespół Jugosławii przegrał tamtego seta, zaś Włosi triumfowali w całej imprezie. Sztab Jugosławii po meczu dokładnie przejrzał taśmy z meczu i okazało się, że piłka po drodze nie miała kontaktu z taśmą.

FIVB zadecydowało, że zmieni przepisy. Od tamtej pory kontakt z taśmą podczas zagrywki nie jest błędem.