Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych na Stadionie Śląskim

Inne
Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych na Stadionie Śląskim
fot. PAP

Ponad tysiąc zawodników weźmie udział w 11. Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 9-12 czerwca rozegrane zostaną m.in. na Stadionie Śląskim Chorzowie. Ceremonia otwarcia odbędzie się w katowickim Spodku. Przygotowania ruszyły w poniedziałek.

- Od lat czekaliśmy na otwarcie Stadionu Śląskiego po modernizacji, licząc na to, że to będzie jedną z aren rywalizacji zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Udało się i w czerwcu 6 dyscyplin zagości tu w ramach igrzysk – powiedziała dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.

W Chorzowie zaplanowano zawody lekkoatletyczne, kolarskie, piłkarskie, tenis ziemny, trójbój i bocce.

Arenami igrzysk będą też obiekty katowickiej AWF oraz mikołowskie pole golfowe. W sumie rywalizacja tyczyć się będzie w 11 dyscyplinach.

- Bardzo ważne jest to, byśmy jako społeczeństwo zaczęli otwierać wielkie areny również dla osób z niepełnoprawnością intelektualną. Zróbmy wszystko, aby czuli się pełnoprawnymi obywatelami - dodała dyrektor.

Spośród medalistów zawodów krajowych wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na światowe igrzyska, których gospodarzem w marcu 2019 roku będzie Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W poniedziałek na Stadionie Śląskim podpisane zostały listy intencyjne dotyczące organizacji imprezy.

Na przełomie sierpnia i września katowicki Spodek gościł Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych. Jego uczestnicy zagrali na tym samym boisku, na którym toczyły się mecze mistrzostw Europy siatkarzy. Na chorzowskim stadionie kilka dni przed igrzyskami odbędzie się lekkoatletyczny Memoriał Janusza Kusocińskiego.

- Na tegorocznych światowych zimowych igrzyskach w Austrii zdobyliśmy 37 medali, na poprzednich letnich w Los Angeles – ponad 60. Mam nadzieję, że z Abu Zabi polska reprezentacja przywiezie nie worek, ale worki medali - stwierdziła Styczeń-Lasocka.

Czerwcowym igrzyskom towarzyszyć będzie zorganizowana na katowickiej AWF konferencja naukowa poświęcona 50-leciu istnienia Olimpiad Specjalnych na świecie.

Zawody są kolejną imprezą organizowaną na Stadionie Śląskim otwartym 1 października po wieloletniej modernizacji.

- To duża impreza, zrobimy wszystko, by się udała. Zgodziliśmy się na tę propozycję od razu, zresztą współpracujemy z Olimpiadami Specjalnymi od lat. Kalendarz nam się powoli zapełnia. Ogłosiliśmy już dwie duże imprezy lekkoatletyczne, dwie żużlowe. Rozmawiamy z PZPN na temat marcowego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski, mamy rezerwacje na terminy koncertowe - powiedział prezes operatora stadionu Krzysztof Klimosz.

no, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie