Wyjątkowa kampania promująca sportowców z niepełnosprawnościami (WIDEO)

Inne
Wyjątkowa kampania promująca sportowców z niepełnosprawnościami (WIDEO)
fot. PAP

Autorzy kampanii społecznej Ty Widzisz Tylko Wózek zwracają uwagę na osoby niepełnosprawne uprawiające sport profesjonalnie, które - ich zdaniem - są niedoceniane jako zawodnicy. "Chodzi o to, by zostawić niepełnosprawność w szatni" - podkreślają.

W kampanii, która potrwa do 15 listopada, skupiono się na rugby na wózkach. Na plakatach, które zobaczyć można na przystankach w ruchliwych punktach centrum stolicy, znajduje się zawodnik drużyny Four Kings Warszawa Dominik Rymer. Zastosowano przy tym poziomy druk soczewkowy. Dopiero po schyleniu się do poziomu osoby poruszającej się na wózku widać pełny obraz.

 

Głównym przekazem projektu jest traktowanie niepełnosprawnych uprawiających profesjonalnie jakąś dyscyplinę jako pełnoprawnych sportowców.

 

"Nie trenujemy po to, by ktoś poklepał nas po plecach i powiedział super, że wstałeś z łóżka tylko Wow, super, że zdobyłeś mistrzostwo Polski" - zastrzegł Rymer.

 

Na podobny problem zwrócił uwagę trener Four Kings Bartosz Zielski.

 

"Trenujemy tak samo jak każdy inny sportowiec. Zmagamy się ze sobą, stajemy oko w oko z rywalami, cieszymy się ze zwycięstw i opłakujemy porażki. Dlaczego więc nie jesteśmy postrzegani tak samo?" - zastanawiał się.

 

Agata Etmanowicz z fundacji Polska Bez Barier przyznała, że osoby pracujące przy kampanii chciałyby, aby informacje o sukcesach i o porażkach sportowców z niepełnosprawnościami trafiły do działów sportowych w mediach.

 

"Marzy nam się, żeby ludzie wejrzeli ponad wózki, ponad amputowane kończyny i zobaczyli sportowca. Nie bohatera, ale po prostu sportowca" - podkreśliła.

 

Polska Liga Rugby na Wózkach, która składa się z trzech poziomów rozgrywek, jest jednym z działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

 

"W całej lidze występuje obecnie 15 drużyn, po pięć na każdym szczeblu. W przyszłym roku powinna ich być podobna liczba lub nieco większa. Pod względem liczby zespołów jesteśmy drugą ligą w Europie po Niemcach. U nas sport ten uprawia ok. 300 osób. Pierwsze rozgrywki zorganizowaliśmy jesienią w 2001 roku" - wspominał Rafał Skrzypczyk z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

 

Jak dodał, najważniejszą częścią sezonu jest Puchar Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, w którym najlepsze drużyny walczą o nieoficjalne mistrzostwo kraju. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 listopada w warszawskiej Arenie Ursynów.

 

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze