Starcie brazylijsko-argentyńskie w finale Copa Libertadores

Zespoły Gremio Porto Alegre (Brazylia) i Lanus (Argentyna) wystąpią w finale rozgrywek Copa Libertadores, południowoamerykańskiego odpowiednika Ligi Mistrzów.

W rewanżowych meczach półfinałowych Gremio przegrało z ekwadorską drużyną Barcelona Guayaquil 0:1 (pierwsze spotkanie 3:0 dla Brazylijczyków), zaś ekipa Lanus wygrała z bardziej znanym argentyńskim klubem River Plate Buenos Aires 4:2, odrabiając straty z pierwszej potyczki zakończonej zwycięstwem rywali 1:0.

Mnóstwo emocji było w tym drugim meczu, bowiem piłkarze River Plate prowadzili po 22 minutach 2:0, po bramkach Ignacio Scocco z rzutu karnego i Gonzalo Montiela. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy kontaktowego gola strzelił Jose Sand, a ten sam zawodnik doprowadził do remisu zaraz po przerwie. W 61. minucie trzecie trafienie dla Lanus zaliczył Lautaro Acosta, a o awansie przesądził Alejandro Silva, który wykorzystał "jedenastkę" w 68. minucie.

W Porto Alegre jedynego gola uzyskał Jonathan Alvez w 32. minucie. W doliczonym czasie gry ten zawodnik dostał czerwoną kartkę. W konfrontacji między argentyńskim zespołami czerwoną kartkę otrzymał, także już po upływie regulaminowego czasu, Ignacio Fernandez z River Plate.

Do tej pory Gremio dwukrotnie triumfowało w Copa Libertadores - w 1983 i 1995 roku, Lanus nigdy.

Wyniki rewanżowych meczów 1/2 finału - 1 listopada: Gremio Porto Alegre (Brazylia) - Barcelona Guayaquil (Ekwador) 0:1 (0:1) pierwszy mecz 3:0; awans - Gremio Porto Alegre Lanus (Argentyna) - River Plate Buenos Aires (Argentyna) 4:2 (1:2) pierwszy mecz 0:1; awans - Lanus