Kto zagra? Dwa znaki zapytania przed siatkarskim mundialem

Siatkówka
Kto zagra? Dwa znaki zapytania przed siatkarskim mundialem
fot. Cyfrasport

Mistrzostwa świata siatkarzy zostaną rozegrane we Włoszech i Bułgarii, a reprezentacja Polski będzie w nich broniła tytułu wywalczonego w 2014 roku. Polacy, podobnie jak gospodarze imprezy, mieli zapewniony start w finałach. Pozostałych uczestników miały natomiast wyłonić eliminacje. Poznaliśmy już 22 finalistów MŚ 2018.

Znamy już 22 z 24 finalistów siatkarskich mistrzostw świata, które od 10 do 30 września 2018 roku zostaną rozegrane we Włoszech (Rzym, Turyn, Bari) oraz w Bułgarii (Warna, Sofia, Płowdiw, Ruse).

 

Kolejnych uczestników tej imprezy wyłonił turniej o mistrzostwo Afryki, który w dniach 22–29 października rozegrano w Kairze. Impreza zakończyła się niespodzianką: Egipt przegrał w finale z Tunezją 0:3 (22:25, 20:25, 15:25). Drużyna z Kraju Faraonów wygrała sześć poprzednich edycji kontynentalnych zmagań, począwszy od 2005 roku, tak więc dość zaskakująco straciła prymat na własnym terenie. Tunezyjski przyjmujący, 27-letni Ismail Moalla został uznany najlepszym siatkarzem (MVP) tej imprezy.

 

W meczu o brązowy medal Kamerun ograł 3:1 Algierię. Nieposkromione Lwy wraz z dwójką finalistów uzyskały awans do finałów MŚ. Można więc powiedzieć, że w Afryce bez zmian: kontynent na siatkarskim mundialu będą reprezentowały trzy ekipy: Tunezja – Egipt – Kamerun, a ta trójka zagrała również na poprzednich mistrzostwach rozgrywanych w Polsce (2014) oraz we wcześniejszych – we Włoszech (2010).

 

O pozostałe dwa wolne miejsca powalczą cztery drużyny ze strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (NORCECA). Początkowo awans do finałów miało wywalczyć pięć najlepszych drużyn mistrzostw tej strefy, które rozegrano w Colorado Springs (26 września – 1 października). Kuba i Portoryko były zmuszone wycofać się z rywalizacji z powodu huraganów na Karaibach. W tej sytuacji zmieniono również zasady kwalifikacji do finałów mistrzostw świata. Po rezygnacji dwóch reprezentacji, bezpośrednio zakwalifikowały się trzy czołowe ekipy turnieju (USA – Dominikana – Kanada), a dwie kolejne (Meksyk – Gwatemala) zmierzą się w oddzielnym turnieju właśnie z ekipami Kuby i Portoryko. Impreza z udziałem czterech drużyn, które będą rywalizowały systemem "każdy z każdym", zostanie rozegrana w kubańskim mieście Pinar del Rio (10–12 listopada).

 

Uczestnicy MŚ 2018 siatkarzy:

 

Europa (CEV) – 10 drużyn: 7 z eliminacji (Belgia, Finlandia, Francja, Holandia, Rosja, Serbia, Słowenia) + 3 (Włochy i Bułgaria – gospodarze oraz Polska mistrz świata).
Ameryka Południowa (CSV) – 2. drużyny (Argentyna, Brazylia).
Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (NORCECA) – 5 drużyn (Dominikana, Kanada, USA + 2 z turnieju w Pinar del Rio).
Azja (AVC) – 4 drużyny (Australia, Chiny, Iran, Japonia).
Afryka (CAVB) – 3 drużyny (Egipt, Kamerun, Tunezja).

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze