7–0 dla ZAKSY! Mistrz Polski wciąż bez straty punktu

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w imponującym stylu rozpoczęli obecny sezon PlusLigi. W siedmiu dotychczasowych meczach odnieśli siedem zwycięstw i nie stracili jeszcze nawet punktu. W sobotę mistrzowie Polski pokonali we własnej hali Onico Warszawa 3:1.

Mistrzowie Polski byli faworytem tej ciekawie zapowiadającej się konfrontacji w 8. kolejce PlusLigi, którą awizowano m.in. jako starcie dwóch rozgrywających, kolegów z  reprezentacji Francji (Benjamin Toniutti – Antoine Brizard), jako pojedynek dwóch zagranicznych atakujących (Maurice Torres – Nikola Gjorgiew), ale również jako konfrontację dwóch trenerów związanych w przeszłości z reprezentacją Polski (Andrea Gardini – Stephane Antiga).

Mecz rozpoczął się od wyraźnej przewagi skutecznej w ofensywie ZAKSY (5:2, 10:5). Ekipa z Warszawy miała w premierowej odsłonie właściwie tylko jeden fragment, w którym zagroziła rywalom – pięć wygranych akcji od stanu 14:7 do 14:12. Kapitalnie w polu serwisowym zaprezentował się wówczas Brizard. Później jednak wszystko wróciło do normy, gospodarze znów odskoczyli, a partię zakończyła seria błędów po obu stronach siatki (25:17).

W drugim secie kędzierzynianie rozpoczęli od mocnego uderzenia (3:0, 5:1), później siatkarze Onico znów zanotowali fragment dobrej gry, uzyskali nawet prowadzenie 8:9 i gra się wyrównała, ale tylko do stanu 18:18. Końcówka należała do gospodarzy, którzy wygrali cztery akcje z rzędu (21:18) i spokojnie zmierzali do zwycięstwa. Piłkę setową wywalczył Sam Deroo (24:20), a wynik tej partii na 25:22 ustalił Rafał Buszek.

Początek kolejnej partii wskazywał na to, że mistrzowie Polski zamkną to starcie w trzech setach. Szybko wypracowali sobie przewagę (5:2, 8:4, 15:11) i wydawało się, że przyjezdni nie zdołają już odwrócić losów tej partii. Jednak siatkarze Onico mozolnie odrabiali straty. Złapali kontakt po asie serwisowym Brizarda (18:17), potem ZAKSA znów odskoczyła, ale przy zagrywkach Wojciecha Włodarczyka udało się gościom wyrównać stan seta (23:23). Partię zakończyła rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszła ekipa z Warszawy, a zakończył ją efektownie – bo kolejnym w tym starciu asem serwisowym – Brizard (25:27).

Czwarta odsłona od początku miała wyrównany przebieg (4:4, 7:7). W środkowej części seta gospodarze uzyskali przewagę, po asie serwisowym Rafała Szymury prowadzili 11:8, później 14:10. Kolejny punkt bezpośrednio z zagrywki dołożył Toniutti (19:14), a gdy gospodarze prowadzili 21:16, losy tej partii wydawały się właściwie przesądzone. Siatkarze Onico znów jednak nawiązali walkę, po dwóch blokach Andrzeja Wrony odrobili straty (23:23) i podobnie jak w poprzednim secie, zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi. Tym razem jednak górą była ZAKSA: Mateusz Bieniek i Torres przesądzili o zwycięstwie gospodarzy w tej partii (26:24) i w całym meczu (3:1).

Najlepiej punktowali: Torres (21), Deroo (14), Krzysztof Rejno (12), Buszek (10) – w ekipie ZAKSY; Bartosz Kwolek (11), Sharon Vernon-Evans (10), Brizard (10), Włodarczyk (10) – u pokonanych. ZAKSA zdecydowanie lepiej punktowała w ataku (59–43) i popełniła mniej błędów od rywali (25–32). Siatkarze Onico zdecydowanie przeważali w zagrywce (3–8, 4 asy Brizarda) oraz bloku (7–14). MVP: Maurice Torres.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Onico Warszawa 3:1 (25:17, 25:22, 25:27, 26:24)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Sam Deroo, Krzysztof Rejno, Benjamin Toniutti, Maurice Torres - Paweł Zatorski (libero) - Sławomir Jungiewicz, Rafał Szymura

Onico: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Bartosz Kwolek, Sebastian Warda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona - Damian Wojtaszek (libero) - Jędrzej Gruszczyński, Jakub Kowalczyk, Guillaume Samica, Sharon Vernon-Evans.