PŚ w kolarstwie torowym: Nieudany dzień Polaków, wypadek Staniszewskiego

Drugi dzień zawodów Pucharu Świata na torze kolarskim w Pruszkowie nie przyniósł gospodarzom sukcesów. Żaden z biało-czerwonych nie stanął na podium, a Daniel Staniszewski w madisonie miał poważny wypadek.

Madison, czyli wyścig dwójek na punkty, najbardziej rozgrzał publiczność. Dobrze rozpoczęli go Wojciech Pszczolarski i Staniszewski, zgarniając premię na drugim punktowanym finiszu. Polacy starali się oszczędnie gospodarować siłami, aby w końcówce zdobyć kolejne punkty, a może pokusić się o premię za zdublowanie rywali.

Te kalkulacje przekreślił na 30 okrążeń przed końcem rywalizacji wypadek Staniszewskiego. Polak został potrącony przez jednego Hiszpanów, przewrócił się przy dużej prędkości. Biało-czerwoni ambitnie dojechali do mety, zajmując siódme miejsce, zaś Staniszewskim zajęli się lekarze. Na szczęście skończyło się na mocnym stłuczeniu żeber.

„Hiszpan podciął mnie, ale na pewno nie chciał tego zrobić” – powiedział poobijany Staniszewski.

Jego partner z drużyny był surowszy w ocenie wydarzenia, które widział z bliska.

„Daniel czekał na moją zmianę, ale Hiszpan wcisnął się między nas, a powinien – jako czekający na swoją zmianę - jechać górą. W wyścigu amerykańskim na torze jest ciasno. Jedzie 18 par, buzuje adrenalina” – mówił Pszczolarski.

Walkę o zwycięstwo w scratchu zapowiadał mistrz świata w tej konkurencji Adrian Tekliński. Skończyło się na szóstym miejscu. „Startowałem jednak w tęczowej koszulce przed wspaniałą publicznością. Tego wyścigu nie zapomnę do końca życia” – powiedział kolarz z Brzegu.

Duże nadzieje wiązano z występem drużyny sprinterów, którzy rozbudzili je świetnym startem w piątkowych eliminacjach. Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski uzyskali w nich drugi wynik, łatwo wygrywając z Niemcami. Z tymi samymi rywalami ścigali się w sobotę wczesnym popołudniem w pierwszej rundzie i minimalnie przegrali, ostatecznie plasując się na piątej pozycji.

„Na mistrzostwach Europy w Berlinie też byliśmy na drugim miejscu w eliminacjach, a zakończyliśmy na siódmym. Może za bardzo skupiamy się na pierwszym biegu i potem brakuje energii na drugi. Z drugiej strony nie wolno jechać w eliminacjach na pół gwizdka, bo można już na tym etapie odpaść” – zastanawiał się Sarnecki.

Piątą lokatę zajęła także drużyna kobiet w wyścigu na 4 km na dochodzenie. W sobotę Polki startowały w składzie, w którym zdobyły w Berlinie brązowy medal mistrzostw Europy: Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj. Dwie ostatnie zastąpiły Monikę Graczewską i Wiktorię Pikulik, wystawione w piątkowych eliminacjach. Biało-czerwone wyraźnie wygrały z Francuzkami, pojechały o cztery i pół sekundy szybciej niż w piątek, ale jednak znacznie wolniej niż dwa tygodnie temu w stolicy Niemiec.

W keirinie Rajkowski uplasował się na ósmej pozycji, natomiast odległe lokaty zajęły Julita Jagodzińska i Marlena Karwacka w sprincie oraz Daria Pikulik w omnium.

Zwycięstwa świętowali w drużynach Holendrzy (sprint) i Włoszki (4 km na dochodzenie). Na najwyższym stopniu podium stanęli także Australijczycy Callum Scotson i Cameron Meyer w madisonie, Holender Matthijs Buechli w keirinie, Belg Robbe Ghys w scratchu oraz Niemka Kristina Vogel w sprincie i Holenderka Kirsten Wild w omnium.

Rywalizacja w Pruszkowie przyciągnęła w sobotę sporo kibiców. „Takich tłumów tutaj jeszcze nie widziałem” – powiedział PAP trzykrotny olimpijczyk Damian Zieliński, który w niedzielę wystartuje w sprincie.

Zawody Pucharu Świata są pierwszą wielką imprezą międzynarodową na podwarszawskim welodromie od mistrzostw Europy w 2010 roku.