Najdroższe drużyny Europy. Tottenham drugi, miliard przekroczony

Piłka nożna
Najdroższe drużyny Europy. Tottenham drugi, miliard przekroczony
fot. PAP/EPA

Statystycy z Obserwatorium Futbolu CIES sporządzili kolejny ciekawy raport. Szwajcarzy wzięli tym razem na tapetę wartości kadr klubów z czołowych pięciu lig Europy. Co ciekawe, aż cztery drużyny wyceniono na ponad miliard euro, a drugim najdroższym zespołem Europy okazał się Tottenham Hotspur.

Wartości transferowe zamieszczone w rankingu zostały oszacowane za pomocą specjalnego algorytmu autorstwa CIES. W drodze ustalania poszczególnych kwot Szwajcarzy brali pod uwagę takie czynniki, jak wartość marketingowa piłkarza, jego wiek, osiągnięcia oraz forma, w jakiej się aktualnie znajduje. I z tego algorytmu wyszło im, że najdroższą drużyną spośród klubów z pięciu najsilniejszych lig Europy (angielska, hiszpańska, niemiecka, włoska, francuska) jest Manchester City.

Szwajcarzy wycenili kadrę "The Citizens" na prawie 1,2 miliarda euro. Obok pozycji zespołu oraz jego wartości, widnieje również kwota, jaką według CIES należałoby zapłacić za najdroższego piłkarza w drużynie. Tym w City jest Kevin De Bruyne wyceniony na 145 milionów euro. Kwotę stu milionów przekroczyły szacunkowe wartości jeszcze trzech innych podopiecznych Pepa Guardioli - Leroya Sane, Raheema Sterlinga i Gabriela Jesusa.

Co nie jest zaskoczeniem, w pierwszej dziesiątce zestawienia CIES znalazło się w sumie pięć klubów z Premier League. Mało tego, cztery z pięciu czołowych klubów Europy to kluby angielskie. Drugie miejsce zajął Tottenham Hotspur (1,17 mld euro), czwarta jest Chelsea (1,04 mld euro), a Manchester United piąty (919 mln euro). Jedynym zespołem spoza Wysp Brytyjskich w pierwszej piątce jest FC Barcelona, którego wartość oszacowano na 1,13 mld euro.


Bayern Monachium Roberta Lewandowskiego został sklasyfikowany na 13. miejscu, a Polaka uznano za jego najbardziej wartościowego piłkarza - wyceniono go bowiem na 102 mln euro, co, przy wartości całej kadry wynoszącej 624 mln euro, stanowi prawie 1/6 wyceny całkowitej zespołu. Najdroższym zawodnikiem w zestawieniu okazał się natomiast Neymar, którego wartość Szwajcarzy oszacowali na 218 mln euro.

Pierwsza piętnastka zestawienia CIES:Co ważne, statystycy z CIES nie brali pod uwagę zawodników będących na wypożyczeniu.

RH, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze