Hiszpania: Rekordowe 21 punktów Gielo

Tomasz Gielo zdobył 21 punktów dla Joventutu Badalona w meczu 8. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy koszykarzy, w którym jego zespół przegrał na wyjeździe z Baskonią Vitoria 77:87. Reprezentant Polski ustanowił swój punktowy rekord w lidze ACB.

Gielo rozegrał swój najlepszy mecz w lidze ACB, w której występuje drugi sezon. W niedzielę był najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania w Vitorii.

Rozpoczął je w pierwszej piątce ekipy z Katalonii i w 25 minut trafił trzy z czterech rzutów za dwa oraz pięć z sześciu za trzy punkty. Miał także zbiórkę w obronie, asystę, przechwyt, blok i dwie straty. Gdy przebywał na parkiecie jego drużyna wygrała ten fragment jednym punktem.

Najlepszym strzelcem Baskonii był Gruzin Tornike Szengelia – 19 pkt.

Drużyna Adama Waczyńskiego Unicaja Malaga przegrała w San Sebastian z Delteco Gipuzkoa Basket 63:71. Kapitan reprezentacji Polski wyszedł w pierwszej piątce, grał 19 minut i zdobył cztery punkty (1/1 za dwa, 0/2 za trzy, 2/2 z wolnych), miał zbiórkę w obronie, przechwyt i stratę.

Ze zwycięstwa cieszył się natomiast Przemysław Karnowski. Jego MoraBanc Andora pokonał u siebie Real Betis Sevilla 96:68. Polski środkowy grał 20 minut i zdobył pięć punktów (2/4 za dwa, 1/1 z wolnych). Zanotował także trzy zbiórki w obronie, asystę i stratę.

W serii popołudniowej znakomity mecz rozegrał Mateusz Ponitka, który zdobył 22 pkt i miał osiem zbiórek, ale jego Iberostar Teneryfa uległ w Saragossie zespołowi Tecnyconta 77:89. Michał Michalak zdobył dla zwycięzców sześć punktów, miał zbiórkę i asystę.

Liderem po ośmiu kolejkach jest Real Madryt (7-1), który w niedzielę wieczorem w pierwszym w sezonie "El Clasico" przegrał u siebie z Barceloną 80:84. Gości do zwycięstwa poprowadzili Francuzi Adrien Moerman – 19 pkt i Kevin Seraphin – 15. W zespole gospodarzy wyróżnił się 18-letni Słoweniec Luka Doncic – 20 pkt i 10 zbiórek.

Kolejne miejsca w tabeli zajmują Valencia (7-1) i Barcelona (6-2). Unicaja, Tecnyconta i Iberostar z takim samym bilansem 4-4 plasują się na pozycjach 7-9., MoraBanc (3-5) jest 13., a Joventut (2-5, jeden mecz zaległy) - 16. w 18-zespołowej lidze.