Szczecin organizatorem mistrzostw Europy 2019 w gimnastyce sportowej

Inne
Szczecin organizatorem mistrzostw Europy 2019 w gimnastyce sportowej
fot. PAP

Szczecin będzie gospodarzem mistrzostw Europy w gimnastyce sportowej, które odbędą się w kwietniu 2019 r. Miasto podpisało umowę z Polskim Związkiem Gimnastycznym. W imprezie wystąpi ok. 300 sportowców.

- Mistrzostwa odbędą się w dniach 10-14 kwietnia 2019 r. Szczecin, hala, baza hotelowa i inne obiekty zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Unię Gimnastyczną (UEG) i po raz pierwszy tej rangi impreza odbędzie się w Polsce. Z uwagi na to, że odbędzie się na rok przed igrzyskami olimpijskimi, spodziewamy się bardzo mocnej obsady, zaciętej rywalizacji i bardzo widowiskowych zawodów – powiedziała Barbara Stanisławiszyn, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego tuż po podpisaniu umowy na organizację mistrzostw.

Jej zdaniem, w Szczecinie do rywalizacji powinno przystąpić ok 300 sportowców, a wraz z osobami towarzyszącymi (trenerzy, przedstawiciele związków narodowych) impreza powinna ściągnąć do miasta ok. 700 osób.

- Z naszej strony koszt organizacyjny powinien się zamknąć kwotą 2-2,5 mln zł. Całe mistrzostwa zorganizujemy własnymi siłami. Obiektem rywalizacji będzie Arena Szczecin. Ale żeby przeprowadzić taką imprezę potrzebne są oprócz hali głównej także dwie hale rozgrzewkowe wyposażone w komplety przyrządów. Będą one zorganizowane w tymczasowych namiotach. Do sprawnego przeprowadzenia imprezy będziemy potrzebowali ok. 150 wolontariuszy, którymi będą zapewne szczecińscy studenci – wyjaśnił zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Rozmowy w sprawie organizacji imprezy trwały od ponad roku. Przedstawiciele Szczecina gościli m.in. na mistrzostwach, które w tym roku odbyły się w Cluj w Rumunii. W Szczecinie gościli przedstawiciele UEG.

- Zdecydowaliśmy się na organizację tej imprezy z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że mamy odpowiednią bazę sportową i chcielibyśmy, by co roku impreza rangi odbywała się w naszym mieście. W tym roku mieliśmy mistrzostwa Europy w siatkówce, stoimy w kolejce do organizacji kolejny raz mistrzostw pływackich. Ponadto Szczecin jest mocnym ośrodkiem gimnastycznym. Zbudowaliśmy nową halę gimnastyczną. Dobrze, jeśli te dzieciaki, które u nas trenują zobaczą najlepszych w Europie – dodał Soska.

Według szacunków szefa sekcji gimnastycznej MKS Kusy, w Szczecinie gimnastykę uprawia ok. 300 młodych sportowców. Kusego reprezentowali m.in. polscy olimpijczycy Marta Pihan-Kulesza i jej małżonek Roman Kulesza.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie