Polscy wakeboardziści jadą pisać historię

Inne
Polscy wakeboardziści jadą pisać historię
fot. Daniel Petryczkiewicz

Jeszcze nigdy kadra Polski w wakeboardzie i wakeskacie nie reprezentowała nas za granicą w tak dużym składzie. Do tego solidnym i dobrze zorganizowanym. Czy po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy i Afryki uda się jej przywieźć do kraju kilka medali?

Nie ma co się czarować - w sportach nieolimpijskich, dopiero rodzących się i sezonowych zabawa (dla tych jeżdżących praktykujących) jest kosztowna. Wszelkie starty, wyjazdy, turnieje opłacane są z reguły z własnej kieszeni, a już samo trenowanie ową kieszeń "szarpie". Potrzebny jest sprzęt, wyciąg (zazwyczaj kawałek od domu), a taki wyjazd kosztuje też sporo czasu. Ale w tej zabawie jest coś takiego, że riderów i riderek a i samych wyciągów jest w Polsce coraz więcej. Ba! To właśnie polski rynek rozwija się najdynamiczniej w Europie (9 dużych wyciągów i ponad 80! małych). Stąd też coraz więcej u nas dobrych zawodniczek i zawodników - młodych talentów, które  kiedyś mogą sięgnąć po wielkie tytuły. Jest szansa, że to nadejdzie już za kilkanaście dni.

 

A zatem mimo, że na imprezę rangi Mistrzostw Europy i Afryki kadrowicze wyjazd opłacają sobie sami (PZMWiNW finansuje tylko trójkę z nich i to też jest rzecz bez precedensu), do Egiptu poleci po raz pierwszy 13-osobowa ekipa. Po raz pierwszy, bo tylko na zawodach organizowanych w Polsce było ich więcej (14 osób wystartowało na Mistrzostwach Europy i Afryki w Ostródzie). Do tej pory za granicę wyprawiało się kilka osób (dwie, cztery, najwięcej - pięć). Trochę każdy sobie rzepkę skrobał. Przypomina mi to sytuację sportowców na The World Games - igrzyskach sportów nieolimpijskich, gdzie każda dyscyplina troszczyła się tylko o swoje podwórko, a reprezentacja jako taka nie była jednym tworem. Przecież dopiero w tym roku na imprezę organizowaną w Polsce cała kadra miała jednolite stroje. I tu wracamy do reprezentacji wakeboardowej bo oni także po raz pierwszy będą czuli się jak jeden team - Team Poland, jak dumnie głosi napis na strojach, które zgodziła się zasponsorować marka CUNA (inicjatywa niestety nie należy do polskiej federacji a do organizującego grupę wyjazdową Arkadiusza Helsnera - wiceprezesa klubu Margo9 i komentatora Polsatu Sport w czasie The World Games 2017). Ciuch - niby niewielka rzecz, ale dla tych, którzy spotkają się w El Gunie z całym wake'owym światem to znaczy bardzo dużo.

 

Ta kadra może być najlepszą do tej pory nie tylko estetycznie. Wreszcie mamy kilka realnych szans na medal. I tu proszę mnie nie posądzać o feministyczne poglądy, ale wymienię nasze panie, bo z polskich zawodniczek jadą rzeczywiście te najlepsze w swojej kategorii: Martyna Andrzejczak - wicemistrzyni Polski w Wakeskate Junior (do lat 19 choć ma dopiero 14) i zwyciężczyni zawodów Golden Wake Tour w Brnie i Bratysławie, Agnieszka Kobylańska - mistrzyni Polski Wakeskate Open Ladies (zarówno na małym wyciągu w Giżycku jak i na dużym w Brwinowie), Anna Jaworska - mistrzyni Polski Master Ladies i Natalia Grabowska - także mistrzyni Polski ale w kategorii Open. Każda z nich ma szansę przywieźć z Egiptu medal. Do tej pory w historii startów polskiej kadry zdobyliśmy... dwie sztuki. Trzy lata temu w Ostródzie brązowy medal wywalczył Artur Balas startujący w kategorii Veteran Men a dwa lata temu w Rawennie wśród zawodniczek do lat 19 najlepsza była 16-letnia Magdalena Kado - tym razem nieobecna z powodu kontuzji kolana.

 

Nawet jeśli te nadzieje się nie ziszczą, to jestem pewna że po tym wyjeździe każdy z uczestników stanie się jeszcze lepszym zawodnikiem. Im więcej takich nad Wisłą, tym prężniej będzie się rozwijać dyscyplina, tym łatwiej będzie o sponsorów, tym więcej powstanie kolejnych wyciągów, tym więcej ludzi usłyszy o wakeboardzie a potem spróbuje swoich sił.

 

Tymczasem próba sił na MEiA rusza 25. listopada. O tym co dzieję się na wyciągu i poza nim będę Państwu donosić na "łamach" polsatsport.pl i w serwisach Polsatu Sport News i Polsatu News. Ja już trzymam kciuki!

Marta Gula, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie