Rugby Europe Trophy: Polska pokonała Mołdawię. Szczęśliwa trzynastka!

W drugim meczu sezonu 2017-18 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski wygrała w Gdańsku z Mołdawią 13:0 (10:0). Było to pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych w tych rozgrywkach – pod koniec października przegrali oni w Pradze z Czechami 14:19.

Obie drużyny przegrały swoje pierwsze mecze w Rugby Europe Trophy – 28 października Polacy niespodziewanie ulegli w Pradze beniaminkowi tych rozgrywek Czechom 14:19, a w minioną sobotę Mołdawia poniosła w Orhei porażkę z Holandią aż 7:59.

W pierwszym spotkaniu w ekipie biało-czerwonych zabrakło zawodników występujących we Francji, ale na mecz z Mołdawią udało się ściągnąć Kamila Bobryka, Mateusza Bartoszka, Radosława Bysewskiego, Aleksandra Nowickiego i Grzegorza Jańca. Ci rugbiści wzmocnili formację młyna.

Z kolei rywale nie przyjechali do Gdańska w najsilniejszym składzie – zabrakło bowiem najlepszych zawodników (m. in. Wadima i Maxima Cobilasów, Olega Prepelity i Victora Arhipa) występujących w lidze francuskiej i rosyjskiej.

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla gospodarzy, którzy w 3. minucie, po karnym Wojciecha Piotrowicza, objęli prowadzenie 3:0. W 11. minucie było już 10:0 dla biało-czerwonych. Po młynie dyktowanym przyłożył Mateusz Plichta, a podwyższył Piotrowicz.

W 20. minucie Polacy doznali jednak sporego osłabienia, bowiem z powodu kontuzji kolana boisko musiał opuścił Piotrowicz. 27-letni łącznik ataku nabawił się już w tym roku poważnego urazu – w kwietniu w wygranym w Łodzi 14:13 meczu RET z Holandią reprezentant Ogniwa Sopot zerwał więzadła krzyżowe i dopiero miesiąc temu wrócił na boisko.

Mołdawianie otrząsnęli się z przewagi rywali i sami kilka razy przedostali się w pobliże pola punktowego gospodarzy. Polacy wytrzymali jednak napór gości i na przerwę zeszli prowadząc 10:0. Wynik ustalił w 69. minucie z rzutu karnego zmiennik Piotrowicza Jędrzej Nowicki.

Pozostałe trzy mecze drużyna narodowa, prowadzona przez trenera Stanisława Więciorka, rozegra w marcu, z czego dwa na terenie rywali – 3 marca z Holandią i 17 ze Szwajcarią. Te zmagania zakończy 24 marca w Polsce spotkaniem ze spadkowiczem z Rugby Europe Championship Portugalią.

Polska - Mołdawia 13:0 (10:0)

Polska: Marcin Wilczuk (55. Grzegorz Janiec), Kamil Bobryk (66. Adrian Ignaczak), Radosław Bysewski (68. Sebastian Kostałkowski), Stanisław Powała-Niedźwiecki (68. Marek Mirosz), Mateusz Bartoszek, Aleksander Nowicki, Marek Płonka (66. Piotr Wiśniewski), Piotr Zeszutek – Mateusz Plichta (59. Jakub Bobruk) – Wojciech Piotrowicz (20. Jędrzej Nowicki) - Tomasz Rokicki, Daniel Gdula, Kewin Bracik, Szymon Sirocki - Przemysław Rajewski (46. Grzegorz Szczepański)

Mołdawia: Nicnita Morosanu (77. Radu Cibotari), Alexandru Colev, Sergiu Macaria (49. Roman Cangea), Vaeceslav Titica, Alexandru Bejan (45. Ion Nimirenco), Serghei Budaian, Gheorghe Brinza (71. Cristian Lesanu), Alexandru Siscan – Vadim Preguza (78. Mihail Diaconu) – Semion Popa – Ion Copitov, Igor Misin, Alexei Cotruta, Mihai Gheorghies – Adrian Adam