MŚ w zapasach U-23: 850 uczestników zawodów w Bydgoszczy

Sporty walki
MŚ w zapasach U-23: 850 uczestników zawodów w Bydgoszczy
fot. PAP

850 zawodników z 54 państw będzie rywalizowało od wtorku 21 listopada w mistrzostwach świata w zapasach U-23 w Bydgoszczy. Będzie to pierwszy czempionat globu w tej kategorii wiekowej. Zawody potrwają do niedzieli 26 listopada.

Polska, jako organizator, może wystawić zawodników we wszystkich stylach i kategoriach wagowych. Na matach zaprezentuje się 24 biało-czerwonych. Pierwsze dwa dni zmagań będą zarezerwowane dla mężczyzn walczących w stylu klasycznym, w czwartek i piątek przeprowadzone zostaną zmagania pań, a w sobotę i niedzielę o medale powalczą panowie w stylu wolnym.

Jako, że zawody w tej formule w międzynarodowej obsadzie odbywają się po raz pierwszy przedstawiciele Polskiego Związku Zapaśniczego nie chcą spekulować odnośnie szans medalowych reprezentacji Polski. Jednym z faworytów, którego wymieniają jednak nieoficjalnie jest Roman Pacurkowski (AZS AWF Warszawa) - aktualny młodzieżowy mistrz Europy w stylu klasycznym w kategorii 66 kg.

Mistrzostwa świata U-23 odbędą się w hali Artego Arena. Polska była także organizatorem pierwszy mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej, które w 2015 roku odbyły się w Wałbrzychu. PZZ jest inicjatorem organizacji imprez rangi mistrzowskiej do lat 23.

- Dotychczas wszystkie organizowane przez nas imprezy były wysoko oceniane. Mamy nadzieję, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Dla każdego kraju organizowanie tak ważnych zawodów, jakimi są bez wątpienia MŚ, jest sporym wyróżnieniem. Mamy do tego jeszcze jedną satysfakcję, że jest to impreza światowa, która powstała z naszej inicjatywy - powiedział prezes PZZ Andrzej Supron.

Prezes dodał, że władze PZZ uznały, że okres pomiędzy kończącymi się startami w kategorii juniorskiej i początkami w rywalizacji seniorów powinien zostać zagospodarowany, co spotkało się z przychylnością nie tylko władz międzynarodowych dyscypliny, ale również trenerów i zawodników.

- W grupie młodzieżowców jest wielu utalentowanych zawodników, nawet medalistów zmagań seniorskich. Kraje południowe, gdzie rozwój fizyczny jest trochę szybszy niż w państwach środkowoeuropejskich i północnych mają pewną przewagę. Z tym się trzeba liczyć, ale większym problemem jest popularność danej dyscypliny w różnych państwach i to raczej tworzy mapę sił światowych zapasów - stwierdził Supron.

Uroczyste otwarcie mistrzostw odbędzie się 21 listopada, a organizatorzy zaplanowali występ piosenkarza Rafała Brzozowskiego.

no, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze