Co daje Ci crossfit?

Krzysztof Stern: CrossFit to według mnie świetne uzupełnienie rehabilitacji. Jeśli wybierzemy dobrego trenera, to okazuje się, że jest to najlepszy sposób, żeby lepiej i łatwiej sobie radzić w codziennych aktywnościach. Nasze potrzeby, czyli osób poruszających się na wózkach, są takie same, jak osób chodzących. Też musimy jakoś wstać z łóżka, też musimy się schylać po ubrania leżące na ziemi i tak staramy się też trenować. Robimy na zajęciach to co się przydaje - na przykład wzmacniamy naszą stabilizację i podnosimy np. piłkę lekarską z ziemi. A wiele ćwiczeń wygląda zupełnie tak jak u osób chodzących, np. podciągnięcia czy pompki na kółkach gimnastycznych.

 Jak zmieniło się Twoje życie od czasu, gdy trenujesz?


- Przede wszystkim poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi, zarówno trenerów, jak i osoby trenujące. Po drugie czuję, że jestem po prosu sprawniejszy, silniejszy i mam lepszą kondycję. Cieszę się, że jest to coraz popularniejsza forma aktywności w całym kraju. Wiem, że jak jestem w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Bydgoszczy, to mam już fajne miejsca do trenowania.

 Jak wygląda rywalizacja na Wheel Throwdown? Jakie elementy trzeba wykonać?


- To nie tylko rywalizacja, ale i dobra zabawa. Jesteśmy podzieleni na pięć kategorii w zależności od rodzaju naszej niepełnosprwności. Przez cały dzień mamy do wykonania trzy treningi. Startujemy w pięciosobowych grupach i każdy zawodnik ma swojego sędziego, który sprawdza poprawność każdego powtórzenia, czyli dokłądnie tak samo, jak podczas zawodów dla chodziaków. Jedyna róznica jest taka, że każdy zawodnik ma też przydzielonego wolontariusza, który np. asekuruje nas podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.

Dlaczego warto przyjść na zawody?


- Ciężko jest opisać, jak wyglądają nasze zawody, to po prostu trzeba zobaczyć i poczuć tą atmosferę! Ponad 30 zawodników na wózkach, zarówno amatorów, jak i umięśnionych olimpijczyków. W kategorii Elite Women zobaczymy na przykład brązową medalistkę w parakajakarstwie z Rio - Kamilę Kubas. Choćby dla niej warto przyjechać do klubu.

 Kiedy: 2 grudnia, godz 10:00
Gdzie: CrossFit Wilanów, ul. Zawodzie 16, Warszawa
Wstęp: Bezpłatny, ale kwota zebrana z dobrowolnych wpłat zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia "Mimo To" pomagającemu dzieciom z Domu Dziecka w Miechowie