Ziobro o sytuacji w PZKol: Jestem zbulwersowany tymi doniesieniami

Inne
Ziobro o sytuacji w PZKol: Jestem zbulwersowany tymi doniesieniami
fot. PAP

Doniesienia na temat sytuacji w Polskim Związku Kolarskim są wyjątkowo bulwersujące - ocenił w rozmowie z portalem WP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że gdyby informacje się potwierdziły, odpowiedzialne za nie osoby powinny ponieść surowe konsekwencje.

"Doniesienia na temat sytuacji w Polskim Związku Kolarskim są wyjątkowo bulwersujące. Szczególnie oburza fakt, iż przestępstwa na tle seksualnym miały być dokonywane na sportowcach, także tych nieletnich" - powiedział Wirtualnej Polsce Zbigniew Ziobro.

 

"Jeśli te informacje by się potwierdziły, osoby za nie odpowiedzialne - bez względu na swoją pozycję - powinny odpowiedzieć przed sądem i ponieść surowe konsekwencje. Sprawa wymaga wyjaśnienia. Takie zawiadomienia płynące do prokuratury są sprawdzane ze szczególną starannością" - podkreślił minister sprawiedliwości.

 

W sobotę minister sportu Witold Bańka domagał się dymisji zarządu Polskiego Związku Kolarskiego ze względu na skandal obyczajowy, ujawniony przez byłego wiceprezesa związku Piotra Kosmalę.

 

"Członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego całkowicie i kategorycznie odcinają się od prezentowanych opinii i stawianych zarzutów przez Piotra Kosmalę w wywiadzie medialnym opublikowanym w mediach internetowych w dniu 25 listopada 2017 r. oraz zaprzeczają posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy o faktach tam prezentowanych" - napisano w oświadczeniu, pod którym podpisali się prezes Dariusz Banaszek oraz Lucjusz Wasielewski, Marek Kosicki i Arkadiusz Jałowski.

 

Skład zarządu - wraz z prezesem - liczy dziewięć osób. Opublikowana w niedzielę odpowiedź opatrzona została zatem podpisami mniej niż połowy członków.

 

Kosmala w sobotnim wywiadzie dla WP SportoweFakty ujawnił skandal w strukturach kolarskich władz. Jak podkreślił, audyt przeprowadzony w PZKol ujawnił nadużycia natury obyczajowej, których skala była "porażająca". Według niego, chodziło m.in. o zastraszanie, seks z podopiecznymi, a nawet gwałt.

 

Kosmala powiedział również, że namawiał prezesa PZKol Dariusza Banaszka, żeby niezwłocznie zawiadomił o wynikach audytu odpowiednie organy, jednak ten "ostatecznie odmówił jakiejkolwiek reakcji" i "nakazał przerwanie audytu".

 

"Członkowie Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego kategorycznie zaprzeczają, jakoby przedstawiono Zarządowi czy innemu organowi PZKol jakiekolwiek wyniki audytu czy dowody na okoliczność nieprawidłowości funkcjonowania organów PZKol obecnej kadencji" - napisano w niedzielnym komunikacie.

 

W związku z doniesieniami Kosmali głos zabrał w sobotę minister sportu.

 

"Wzywam do natychmiastowej dymisji cały zarząd Polskiego Związku Kolarskiego. W przeciwnym razie zgodnie z ustawą o sporcie wystąpię do Sądu Rejestrowego o zawieszenie władz i wprowadzenie kuratora" - podkreślił Bańka.

 

W odpowiedzi zapewniono, że związek nie naruszył prawa i nie ma podstaw do zawieszenia w czynnościach władz PZKol.

 

22 grudnia odbędzie się Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów "w celu wyboru Zarządu PZKol w nowym składzie osobowy, tj. odwołania i powołania Prezesa Zarządu oraz pozostałych poszczególnych jego członków". Decyzję o zwołaniu zgromadzenia podjęto już 20 listopada.

 

Członkowie zarządu PZKol obiecali także, że "w najbliższych dniach" poinformują MSiT i opinię publiczną o sytuacji w związku.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze