Oficjalny plakat MŚ 2018. Powrót do korzeni

Piłka nożna
Oficjalny plakat MŚ 2018. Powrót do korzeni
fot. PAP/ITAR-TASS

Losowanie grup mistrzostw świata 2018 już 1 grudnia, a póki co FIFA z każdym dniem podgrzewa atmosferę. Ostatnio, do spółki z komitetem organizacyjnym mundialu, zaprezentowała oficjalny plakat turnieju. Widnieje na nim jedna postać - legendarny radziecki bramkarz Lew Jaszyn.

Plakat nawiązuje do radzieckiego konstruktywizmu z lat 20. XX wieku. Zaprojektował go rosyjski grafik Igor Gurowicz. - Styl sowieckich postkonstruktywistycznych plakatów z lat 20. i 30., ich unikalny przekaz, nowa, świeża poezja stały się wtedy jednymi z ważniejszych elementów rosyjskiej kultury. Ich "język" stał się rosyjską myślą, znaną na całym świecie. W swojej pracy chciałem stworzyć ten "język" na nowo. Tak aby był nowoczesny i wrócił do łask - tłumaczył artysta.

A dlaczego na grafice znalazł sie akurat Jaszyn? To jak dotąd jedyny bramkarz w historii, który zdobył Złotą Piłkę - dostąpił tego zaszczytu w 1963 roku. - To legenda piłki. Chcieliśmy, aby plakat mistrzostw w naszym kraju zawierał wizerunek kogoś takiego, a nie abstrakcyjną postać - wyjaśnił rosyjski minister sportu Witalij Mutko.

 

 
Jak zdradził autor plakatu, smugi światła symbolizują energię rosyjskiego mundialu, a zielone koło to z kolei symbol boiska. Całość jest utrzymana w ciepłej kolorystyce nawiązującej do stylu retro. - Oficjalny plakat MŚ 2018 jest odbiciem rosyjskiego dorobku artystycznego - podsumowała Fatma Samoura, sekretarz generalna FIFA.

RH, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze