MŚ 2018: Wołgograd – Boniek i Nawałka już tu grali

Piłka nożna
MŚ 2018: Wołgograd – Boniek i Nawałka już tu grali
fot. PAP/ITAR-TASS

Wołgograd, wcześniej Stalingrad, to miejsce szczególnie ważne w nowożytnej historii. Półroczna bitwa między Sowietami a Niemcami odmieniła losy II wojny światowej. Odbędą się tam cztery mecze piłkarskich mistrzostw świata 2018. Na stadionie w Wołgogradzie, wybudowanym na miejscy obiektu, gdzie przed laty wystąpili m.in. Adam Nawałka i Zbigniew Boniek, Polacy rozegrają swój ostatni mecz fazy grupowej z Japonią.

Bitwa pod Stalingradem uznawana jest przez niektórych za najbardziej krwawą i brutalną w historii. Niemcy ponieśli klęskę, ale obie strony straciły setki tysięcy żołnierzy. Poważnie ucierpieli także cywile - mieszkańcy miasta.

Symbolem Wołgogradu jest mający 85 m wysokości pomnik "Matka ojczyzna wzywa!" upamiętniający te tragiczne wydarzenia. To jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Wołgograd ma ok. miliona mieszkańców. Rozciąga się na długości ok. 80 km nad najdłuższą europejską rzeką, która dała mu nazwę. Dużą rolę w życiu ludności odgrywa tam przemysł ciężki. Produkuje się stal i aluminium, oleje, maszyny i chemikalia, znajduje się tam także stocznia.

Jednak miłośnicy przyrody także znajdą w Wołgogradzie i jego okolicach coś dla siebie. W pobliżu jest park narodowy, którego 30 procent powierzchni stanowią jeziora. Żyje tam ponad 200 gatunków ptaków.

Choć miasto nie może pochwalić się wielkimi sukcesami sportowymi, "wydało" na świat kilkoro znanych osobistości. W Wołgogradzie urodzili się m.in. dwukrotna mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa czy były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Rosji Leonid Słucki, obecnie trener klubu Kamila Grosickiego - Hull City.

Wołgograd

rok założenia: 1589
mieszkańców: 1,0 mln
odległość od Moskwy: 941 km
odległość od Warszawy: 1935 km

Wołgograd Stadium został wybudowany w miejscu wyburzonego obiektu z początku lat 60-ych. Mieszący 45 tys. widzów obiekt leży nad brzegiem Wołgi w rekreacyjnej części miasta, w cieniu Kurhanu Mamaja i umieszczonej na jego szczycie statuy „Matka Ojczyzna Wzywa!”. Ta monumentalna rzeźba, jeden z najwyższych posągów na świecie, upamiętnia żołnierzy poległych w bitwie stalingradzkiej na przełomie 1942 i 1943 roku.

Wojenna przeszłość miasta ma także swoje odzwierciedlenie w architekturze samego stadionu. Nietypowa, krzyżowa konstrukcja fasady obiektu jest alegorią sztucznych ogni, które co roku w „Dzień Zwycięstwa” rozświetlają rosyjskie niebo.

Przy budowie areny zdecydowano się na śmiałe rozwiązanie w kwestii montażu dachu. Oparta na rozciągniętych stalowych kablach konstrukcja była podnoszona centymetr po centymetrze przez półtora miesiąca na wysokość blisko 50 metrów przez 88 wyciągarek.

Na stojącym w tym samym miejscu co Wołgograd Arena wyburzonym Stadionie Centralnym w 1977 roku rozegrano mecz towarzyski ZSRR – Polska. Biało-czerwoni, osłabieni brakiem Kazimierza Deyny, Andrzeja Szarmacha i Jerzego Gorgonia przegrali 1:4, a honorową bramkę zdobył Grzegorz Lato. W spotkaniu wstąpili też obecny trener reprezentacji Adam Nawałka oraz szef PZPN Zbigniew Boniek.

Stadion leży niedaleko centrum miasta, przy linii szybkiego tramwaju, która w 2018 roku ma zostać doprowadzona do samego lotniska.

Oprócz meczu Polaków na stadionie w Wołgogradzie rozegrane zostanie spotkanie Arabii Saudyjskiej z Egiptem (grupa A), Nigerii z Islandią (grupa D) oraz Tunezji z Anglią (grupa G).

Wołgograd Stadium

pojemność: 45 568
rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego)
klub: Rotor Wołgograd.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie