PlusLiga: Kolejna porażka GKS Katowice

W spotkaniu 12. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z GKS Katowice 3:1. Podopieczni trenera Piotra Gruszki w czwartym kolejnym meczu nie zdołali wywalczyć nawet punktu.

Obie ekipy miały przed spotkaniem podobny bilans: 6 zwycięstw – 5 porażek, jednak jastrzębianie, którzy zgromadzili w poprzednich meczach 20 punktów, wyprzedzali rywali o trzy oczka. Obie przystępowały do tego starcia w nienajlepszych nastrojach. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali w poprzedniej kolejce 0:3 z Onico Warszawa na Torwarze. Siatkarze z Katowic w ostatnich grach zaliczyli czarną serię przegrywając po 0:3 z PGE Skrą Bełchatów, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle oraz Aluron Virtu Wartą Zawiercie. W sobotnich derbach Śląska zagrali przeciwko sobie dwaj bracia – pochodzący z Argentyny Rodrigo i Gonzalo Quiroga.

Premierowa odsłona starcia Jastrzębian z GKS, po początkowej przewadze gospodarzy (4:1, 8:5), przebiegała po myśli przyjezdnych. Kluczem do osiągnięcia przewagi były serwisy Macieja Fijałka (10:11). Dobra zagrywka była mocną bronią katowiczan w tym secie, rywale często mieli problemy z wyprowadzeniem ataku, a goście utrzymywali przewagę (13:16, 16:19, 17:21). Gonzalo Quiroga asem serwisowym dał przyjezdnym piłkę setową (17:24), a niezwykle skuteczny w tej partii  Karol Butryn ustalił jej wynik na 19:25.

W drugim secie role się odwróciły. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla szybko przejęli inicjatywę i w środkowej części zaczęli budować przewagę (10:7, 15:9 – po asie serwisowym Salvadora Hidalgo Olivy). Katowiczanie próbowali jeszcze nawiązać walkę, wygrali trzy piłki z rzędu (17:14), jednak w końcówce skutecznie w ofensywie prezentował się Oliva, a seta zakończył atak Jasona De Rocco (25:20).

Trzecia odsłona długo miała wyrównany przebieg, a wynik oscylował wokół remisu (5:5, 10:10), później minimalną przewagę mieli gospodarze. Końcówka przebiegała już pod dyktando jastrzębian. Skutecznie grali Oliva i Polska Maciej Muzaj, a seta efektownie, bo asem serwisowym zakończył Wojciech Sobala (25:19).

W secie numer cztery podopieczni trenera Gruszki nie byli już w stanie odwrócić losów meczu. Gospodarze zaczęli budować przewagę przy zagrywkach Olivy (11:4). W środkowej części wydawało się, że spokojnie utrzymają zaliczkę (15:9), jednak katowiczanie poderwali się jeszcze do walki, znów nękali rywali zagrywką, a w końcówce zmniejszyli dystans do dwóch oczek (21:19, 23:21). Gospodarze utrzymali jednak przewagę, a skuteczny atak De Rocco zakończył mecz (25:22).

Najlepiej punktowali: Salvador Hidalgo Oliva (24), Maciej Muzaj (20) – Jastrzębski Węgiel; Karol Butryn (17), Gonzalo Quiroga (15) – GKS. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku (55–42), popełnili mniej błędów od rywali (25–29), zdobyli jednak mniej punktów zagrywką (6–9) i blokiem (4–10). MVP: Salvador Hidalgo Oliva

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:1 (19:25, 25:20, 25:19, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero) oraz Damian Boruch, Marcin Ernastowicz, Dardan Lushtaku, Rodrigo Quiroga, Patryk Strzeżek.

GKS: Karol Butryn, Maciej Fijałek, Emanuel Kohut, Bartłomiej Krulicki, Gonzalo Quiroga, Rafał Sobański – Bartosz Mariański (libero) oraz Serhij Kapelus, Marcin Komenda, Paweł Pietraszko, Adrian Stańczak, Dominik Witczak

Pozostałe mecze 12. kolejki PlusLigi:

2017-12-01: Asseco Resovia Rzeszów – Onico Warszawa 0:3 (23:25, 23:25,17:25)
2017-12-02: Trefl Gdańsk – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:16, 25:17, 27:25)
2017-12-02: PGE Skra Bełchatów – Espadon Szczecin 3:1 (25:16, 25:22, 23:25, 25:21)
2017-12-02: Aluron Virtu Warta Zawiercie – MKS Będzin (17.00)
2017-12-02: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Dafi Społem Kielce (17.00)
2017-12-03: Cuprum Lubin – Cerrad Czarni Radom (20.00; transmisja – Polsat Sport)
2017-12-04: Indykpol AZS Olsztyn – Łuczniczka Bydgoszcz (18.00)