MŚ w ciężarach: Padły dwa rekordy globu

Irańczyk Sohrab Moradi został w Anaheim mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg. Pobił dwa rekordy globu, w tym należący do Szymona Kołeckiego w podrzucie. W wadze 85 kg srebrny medal zdobył Krzysztof Zwarycz (Budowlani Opole).

Moradi, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, uzyskał 417 kg w dwuboju, co jest rekordem świata (poprawił własne osiągnięcie o 4 kg); w rwaniu miał 184 kg i podrzucie 233 kg. Dotychczasowy najlepszy wynik Kołeckiego (z 2000 roku) był gorszy o 1 kg.

Drugie miejsce zajął Litwin Aurimas Didzbalis - 388 kg, a trzecie kolejny irański sztangista Seyedayoob Mousavijarahi - 385 kg.

W tej konkurencji Polacy nie startowali, natomiast srebro w kat. 85 kg wywalczył Zwarycz. Po rwaniu był czwarty z wynikiem 162 kg, który zaliczył za drugim podejściem, ale w podrzucie dźwignął 197 kg (łącznie 359 kg) i ostatecznie przegrał tylko ze świetnie dysponowanym pochodzącym z Kuby Chilijczykiem Arleyem Mendezem - 378 kg. Na trzeciej pozycji uplasował się Włoch Antonino Pizzolato - 358.

W rywalizacji kobiet w wadze 75 kg zwyciężyła medalistka trzech ostatnich igrzysk (po złoto sięgnęła w Londynie, po dyskwalifikacji za doping aż trzech zawodniczek) Hiszpanka Lidia Valentin - 258 kg.

W MŚ nie startują reprezentanci kilku ciężarowych potęg, zawieszonych za doping. 30 września 2017 roku międzynarodowa federacja (IWF) zdyskwalifikowała na rok dziewięć narodowe związki: Rosji, Chin, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy i Turcji.