Liga Mistrzów: Siatkarze Jastrzębskiego Węgla ograli BRV

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali 3:0 z Berlin Recycling Volleys w meczu 1. kolejki grupy D Ligi Mistrzów. Najwięcej emocji przyniósł trzeci set, w którym gospodarze długo odrabiali straty, a następnie wygrali rywalizację na przewagi.

Starcie Jastrzębskiego Węgla z drużyną z Berlina pełne było podtekstów. Trener jastrzębian Mark Lebedew przez pięć lat prowadził BRV, co więcej – trzykrotnie zdobył z tą ekipą mistrzostwo Niemiec, a dwa razy wicemistrzostwo, wywalczył również brązowy medal Ligi Mistrzów w 2015 roku. Mistrzów Niemiec prowadzi Luke Reynolds, który w ubiegłym sezonie był w Jastrzębskim Węglu trenerem od przygotowania fizycznego.  W drużynie z Berlina występował przed laty (2009–11) największy gwiazdor jastrzębian: Kubańczyk z niemieckim paszportem Salvador Hidalgo Oliva, który mieszka na stałe w stolicy Niemiec.

Na boisku sentymentów jednak nie było. W premierowej odsłonie siatkarze z Jastrzębia-Zdroju szybko zaczęli budować przewagę (8:5), którą powiększyli jeszcze w środkowej części (16:11). Obie ekipy popełniały sporo błędów, jastrzębianie byli jednak skuteczniejsi w ataku. W końcówce nie było wielkich emocji: skuteczny atak ze środka ustalił wynik seta na 25:21.

Drugiego seta gospodarze rozpoczęli od wyraźnej przewagi. Po skutecznym ataku Macieja Muzaja prowadzili na pierwszej przerwie 8:3. Później goście zmniejszyli dystans (13:12), jednak po chwili przestoju jastrzębianie znów odskoczyli rywalom (16:13, 20:16) i do końca seta utrzymywali kilkupunktową przewagę. Partię zakończył skutecznym atakiem Oliva (25:19).

Trzecia partia przyniosła najwięcej emocji. Lepiej rozpoczęli ją gospodarze (4:1), ale przyjezdni szybko przejęli inicjatywę (6:8, 8:12). Na drugiej przerwie technicznej siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli już w poważnych opałach (11:16), mimo to zdołali odrobić straty (18:18). Set zakończył się rywalizacją na przewagi, z której zwycięsko wyszli gospodarze, a mecz zakończył asem serwisowym Oliva (26:24).

Jastrzębski Węgiel – Berlin Recycling Volleys 3:0 (25:21, 25:19, 26:24)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Maciej Muzaj, Grzegorz Kosok, Jason deRocco, Wojciech Sobala, Salvador Hidalgo Oliva – Jakub Popiwczak (libero) oraz Patryk Strzeżek, Dardan Lushtaku, Marcin Ernastowicz.

BRV: Pierre Pujol, Aleksandar Okolic, Steven Marshall, Robert Kromm, Graham Vigrass, Paul Carroll – Luke Perry (libero) oraz Sebastian Kuehner, Adam White, Jegor Bogaczew.