ME w pływaniu: O medale na krótkim basenie w Kopenhadze

Inne
ME w pływaniu: O medale na krótkim basenie w Kopenhadze
fot. PAP

W środę w Kopenhadze rozpoczną się mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie. Do niedzieli o laury w Danii będzie walczyło aż dziewiętnaścioro Polaków. Gwiazdą reprezentacji jest Radosław Kawęcki - sześciokrotny złoty medalista imprezy tej rangi.

Dla biało-czerwonych najbardziej udane były ME w Trieście w 2005 roku. Zdobyli w nich 11 krążków, w tym pięć złotych. Dało im to drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, za Niemcami. Przed dwoma laty w Netanji również zaprezentowali się bardzo dobrze. Na podium stali siedmiokrotnie, a trzy razy na jego najwyższym stopniu - na 50 m stylem grzbietowym Tomasz Polewka, a na 100 i 200 m w tej samej specjalności bezkonkurencyjny był Kawęcki.

- Moim celem jest obrona mistrzowskich tytułów, ale przede wszystkim chciałbym w końcu pobić rekord Europy na 200 m. Kilka razy byłem już bardzo blisko - powiedział 26-letni zawodnik.

W imprezie tej rangi najlepszy polski grzbiecista na 200 m jest niepokonany od 2011 roku. Wówczas mistrzostwa odbyły się w Szczecinie, a głogowianin triumfował jeszcze na dystansie o połowę krótszym. Dominację na krótkim basenie potwierdził także w 2012, 2014 i 2016 roku, kiedy na 200 m sięgnął po złote medale mistrzostw świata.

19-osobowa kadra będzie jedną z największych w historii startów Polaków na tej imprezie. Minima wypełniło dwanaścioro pływaków, ale Polski Związek Pływacki zdecydował o zwiększeniu reprezentacji, głównie młodymi zawodnikami, aby można było wystawić drużyny we wszystkich sztafetach.

- W składzie jest kilku debiutantów i mam nadzieję, że dla nich będzie to pozytywny bodziec do dalszej pracy. Zawody na krótkim basenie zawsze traktujemy mniej priorytetowo niż na dystansie 50-metrowym, ale zazwyczaj lubiliśmy w nich startować i przywoziliśmy zawsze medale. Liczę, że tak samo będzie teraz - podkreślił prezes PZP Paweł Słomiński.

W Danii zabraknie Kacpra Majchrzaka, choć zdobył kwalifikację. W tym samym czasie będzie rywalizował w mistrzostwach świata wojskowych w Rio de Janeiro.

Reprezentacja Polski na ME w Kopenhadze:

Kobiety: Natalia Fryckowska, Karolina Jurczyk, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk;

Mężczyźni: Dominik Bujak, Michał Chudy, Konrad Czerniak, Paweł Juraszek, Radosław Kawęcki, Kamil Kaźmierczak, Jakub Książek, Bartosz Piszczorowicz, Jakub Skierka, Kacper Stokowski, Krzysztof Tokarski, Marcel Wągrowski, Filip Wypych, Filip Zaborowski.

no, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze