Pjongczang 2018: Polscy panczeniści zdobyli 20 kwalifikacji olimpijskich

Polscy łyżwiarze szybcy zdobyli 20 kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. W pięciu konkurencjach indywidualnych wystąpi po troje (komplet) biało-czerwonych. Niespodzianką in minus jest brak awansu drużyny mężczyzn.

Jak poinformował PZŁS, najwięcej kwalifikacji (nie są one imienne, tylko dla kraju) wywalczyła Natalia Czerwonka - na 500, 1000, 1500 m i w wyścigu drużynowym. Wśród mężczyzn szansę na trzy starty indywidualne może mieć Konrad Niedźwiedzki - 1000 i 1500 m oraz w biegu ze startu wspólnego.

Mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka powalczy w Korei Południowej tylko na koronnym dystansie.

Wciąż sprawą nierozstrzygniętą jest udział reprezentantów Rosji. W kilku przypadkach to szczególnie ważne dla Polaków, którzy są na pierwszych pozycjach na liście rezerwowych, np. Luiza Złotkowska w mass starcie i Jan Szymański na 5000 m.

Kwalifikacje do igrzysk 2018 obejmowały cztery Puchary Świata - w Heerenveen, Stavanger, Calgary i Salt Lake City. Prawo występu na olimpiadzie można było wywalczyć na podstawie miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ lub rankingu czasowego.