Froome na dopingu!

Inne
Froome na dopingu!
fot. PAP

Słynny brytyjski kolarz Chris Froome, zwycięzca tegorocznych wyścigów Tour de France i Vuelta a Espana, miał pozytywny wynik testu dopingowego - poinformowała międzynarodowa unia tego sportu (UCI). Badanie przeprowadzono 7 września podczas zawodów w Hiszpanii.

UCI podała w komunikacie, że u Froome'a stwierdzono podwyższony poziom salbutamolu, leku na astmę rozszerzającego oskrzela. Sportowiec został o tym powiadomiony 20 września. Analiza próbki B potwierdziła wynik próbki A.

 

Międzynarodowa Unia Kolarska sprecyzowała jednak, że zawodnik grupy Sky nie podlega obowiązkowemu tymczasowemu zawieszeniu ze względu na charakter niedozwolonej substancji.

 

Froome miał w organizmie dwa razy wyższe stężenie salbutomolu, niż jest to dozwolone (1000 nanogramów na mililitr).

 

Kolarz stwierdził, że choruje na astmę i używa inhalatora, a podczas wyścigu Dookoła Hiszpanii miał większe problemy zdrowotne, dlatego zastosował zwiększoną dawkę salbutomolu za poradą lekarza. Podkreślił jednak, że nie był świadomy naruszenia przepisów antydopingowych.

 

"Dobrze wiadomo, że mam astmę, a ja dokładnie wiem, jakie są zasady. Używam inhalatora, aby radzić sobie z jej objawami, ale zawsze w dopuszczalnych granicach. Zdaję sobie sprawę, że będę sprawdzany każdego dnia, kiedy zakładam koszulkę lidera. Mój stan pogorszył się w trakcie Vuelty, a za radą lekarza zwiększona została dawka salbutamolu. Ale jak zawsze, z największą ostrożnością upewniłem się, że nie używam go więcej niż przewiduje dopuszczalna dawka" - przekazał Froome w oświadczeniu. Badanie przeprowadzono po 18. etapie hiszpańskiej rywalizacji.

 

Brytyjczykowi grozi dyskwalifikacja i odebranie zwycięstwa w Vuelta a Espana, jeśli nie udowodni, że lek stosował jedynie w celach terapeutycznych. Drugi w tym wyścigu był Włoch Vincenzo Nibali.

 

Niemal dekadę temu znakomity włoski sprinter Alessandro Petacchi został ukarany roczną dyskwalifikacją w podobnej sytuacji. Stwierdzono wówczas 1320 nanogramów salbutamolu na mililitr. Natomiast przed kilkoma laty jego rodaka Diego Ulissiego zawieszono na dziewięć miesięcy; miał wynik na poziomie 1900 ng/ml.

 

32-letni Froome ma w dorobku m.in. cztery zwycięstwa w Tour de France (2013, 2015, 2016, 2017) i jedno w Vuelta a Espana (2017) oraz brązowe medale igrzysk olimpijskich w Londynie (2012) oraz w Rio de Janeiro (2016) w jeździe indywidualnej na czas. Trzeci był również w tym roku podczas mistrzostw świata w norweskim Bergen w tej samej konkurencji.

 

Niedawno Froome (urodził się w Kenii, mieszka w Monako) zapowiedział, że w 2018 roku wystartuje m.in. w Giro d'Italia, czyli jedynej wielkiej imprezie wieloetapowej, której jeszcze nie wygrał.

psl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze