PŚ w skokach: W Engelbergu ostatni sprawdzian przed świętami

W nadchodzący weekend na zmodernizowanej w ubiegłym roku Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu rozegrane zostaną dwa kolejne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rok temu w drugim konkursie Kamil Stoch zajął drugie miejsce.

Po zawodach w ostatni weekend w Titisee-Neustadt (2. miejsce Polski w konkursie drużynowym), podopieczni trenera Stefana Horngachera nie wrócili do kraju, do startu w Szwajcarii mieli przygotowywać się w Niemczech. Dwa dni poświęcili na regenerację oraz trening na siłowni. We wtorek zawodnicy wraz ze sztabem szkoleniowym opuścili Titisee-Neustadt i pojechali do Szwajcarii.

W drodze do Engelbergu wstąpili do niemieckiej miejscowości Todtmoos, w której znajduje się Klasztor Ojców Paulinów. Skoczkowie spotkali się tam z o. Romanem Brudem, który oprowadził ich po tamtejszym klasztorze.

W środowe popołudnie zawodnicy przeprowadzili pierwszy trening na Gross-Titlis-Schanze. Także w czwartek po południu mają zaplanowany trening indywidualny na obiekcie HS-140.

W ekipie nie nastąpiły żadne zmiany, w zawodach wystąpią - tak jak w poprzednich konkursach - Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny.

W Engelbergu będą natomiast zmiany w zespole Słowenii. Trener Goran Janus powołał bowiem do ekipy po raz pierwszy w sezonie 18-letniego Domena Prevca, który dotychczas szlifował formę w Planicy.

W poprzednim sezonie w pierwszym konkursie w Engelbergu Stoch zajął dziewiąte miejsce. Zwyciężył Austriak Michael Hayboeck, wyprzedzając Słoweńca Domena Prevca oraz swojego rodaka Andreasa Koflera. Na 12. pozycji uplasował się Kot, Stefan Hula był 16., Żyła - 20., a Kubacki, który na półmetku zajmował czwarte miejsce, po słabym drugim skoku spadł na 22. lokatę.

W drugim niedzielnym konkursie Stoch był drugi, zwyciężył wtedy lider klasyfikacji generalnej PŚ Słoweniec Domen Prevc. Na trzeciej pozycji uplasował się Austriak Stefan Kraft. Żyła zajął ex-aequo z Niemcem Severinem Freundem dziewiąte miejsce, Kot był 15., a Kubacki 18.

W tym roku po pięciu zawodach liderem klasyfikacji pucharowej jest Niemiec Richard Freitag - 370 pkt, Stoch jest szósty z dorobkiem 183 pkt. Tuż za czołową "10", na 11. pozycji znajduje się Kubacki - 118 pkt.

Skocznia w Engelbergu została poważnie zmodernizowana w ubiegłym roku. Prace trwały od początku kwietnia, zakończyły się na początku grudnia. Rozbieg i próg zostały zmienione, tory najazdowe i cały obiekt otrzymały oświetlenie. Koszt robót wyniósł prawie 3 mln franków szwajcarskich. Teraz Titlis-Schanze jest jedną z najnowocześniejszych naturalnych skoczni na świecie.

Do tej listy ostatnio dołączyła także Wielka Krokiew w Zakopanem, gdzie zakres prac remontowych prowadzonych przez dwa lata był równie duży.

Teraz organizatorzy spodziewają się, że po modernizacji będzie można w Engelbergu lądować za granicą 150 m. Aktualny rekord skoczni wynosi 144 m, należy do Domena Prevca i został ustanowiony w grudniu 2016 roku.

Prognoza pogody na najbliższe dni w Engelbergu jest dobra. W ciągu dnia temperatura powietrza osiągnie około - 5 st. C, nie przewidziane są wiatry ani opady śniegu.