PŚ w skokach: W Engelbergu ostatni sprawdzian przed świętami

Zimowe
PŚ w skokach: W Engelbergu ostatni sprawdzian przed świętami
fot. PAP

W nadchodzący weekend na zmodernizowanej w ubiegłym roku Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu rozegrane zostaną dwa kolejne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Rok temu w drugim konkursie Kamil Stoch zajął drugie miejsce.

Po zawodach w ostatni weekend w Titisee-Neustadt (2. miejsce Polski w konkursie drużynowym), podopieczni trenera Stefana Horngachera nie wrócili do kraju, do startu w Szwajcarii mieli przygotowywać się w Niemczech. Dwa dni poświęcili na regenerację oraz trening na siłowni. We wtorek zawodnicy wraz ze sztabem szkoleniowym opuścili Titisee-Neustadt i pojechali do Szwajcarii.

W drodze do Engelbergu wstąpili do niemieckiej miejscowości Todtmoos, w której znajduje się Klasztor Ojców Paulinów. Skoczkowie spotkali się tam z o. Romanem Brudem, który oprowadził ich po tamtejszym klasztorze.

W środowe popołudnie zawodnicy przeprowadzili pierwszy trening na Gross-Titlis-Schanze. Także w czwartek po południu mają zaplanowany trening indywidualny na obiekcie HS-140.

W ekipie nie nastąpiły żadne zmiany, w zawodach wystąpią - tak jak w poprzednich konkursach - Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny.

W Engelbergu będą natomiast zmiany w zespole Słowenii. Trener Goran Janus powołał bowiem do ekipy po raz pierwszy w sezonie 18-letniego Domena Prevca, który dotychczas szlifował formę w Planicy.

W poprzednim sezonie w pierwszym konkursie w Engelbergu Stoch zajął dziewiąte miejsce. Zwyciężył Austriak Michael Hayboeck, wyprzedzając Słoweńca Domena Prevca oraz swojego rodaka Andreasa Koflera. Na 12. pozycji uplasował się Kot, Stefan Hula był 16., Żyła - 20., a Kubacki, który na półmetku zajmował czwarte miejsce, po słabym drugim skoku spadł na 22. lokatę.

W drugim niedzielnym konkursie Stoch był drugi, zwyciężył wtedy lider klasyfikacji generalnej PŚ Słoweniec Domen Prevc. Na trzeciej pozycji uplasował się Austriak Stefan Kraft. Żyła zajął ex-aequo z Niemcem Severinem Freundem dziewiąte miejsce, Kot był 15., a Kubacki 18.

W tym roku po pięciu zawodach liderem klasyfikacji pucharowej jest Niemiec Richard Freitag - 370 pkt, Stoch jest szósty z dorobkiem 183 pkt. Tuż za czołową "10", na 11. pozycji znajduje się Kubacki - 118 pkt.

Skocznia w Engelbergu została poważnie zmodernizowana w ubiegłym roku. Prace trwały od początku kwietnia, zakończyły się na początku grudnia. Rozbieg i próg zostały zmienione, tory najazdowe i cały obiekt otrzymały oświetlenie. Koszt robót wyniósł prawie 3 mln franków szwajcarskich. Teraz Titlis-Schanze jest jedną z najnowocześniejszych naturalnych skoczni na świecie.

Do tej listy ostatnio dołączyła także Wielka Krokiew w Zakopanem, gdzie zakres prac remontowych prowadzonych przez dwa lata był równie duży.

Teraz organizatorzy spodziewają się, że po modernizacji będzie można w Engelbergu lądować za granicą 150 m. Aktualny rekord skoczni wynosi 144 m, należy do Domena Prevca i został ustanowiony w grudniu 2016 roku.

Prognoza pogody na najbliższe dni w Engelbergu jest dobra. W ciągu dnia temperatura powietrza osiągnie około - 5 st. C, nie przewidziane są wiatry ani opady śniegu.

Program konkursów PŚ w Engelbergu:

Piątek, 15 grudnia

14.00 - Oficjalny trening
16.00 - Kwalifikacje

Sobota, 16 grudnia

15.00 - Seria próbna
16.00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17 grudnia

12.30 - Kwalifikacje
14.00 - Pierwsza seria konkursowa

Klasyfikacja generalna PŚ (po 5 konkursach):

 1. Richard Freitag (Niemcy)         370 pkt
 2. Andreas Wellinger (Niemcy)       319
 3. Daniel-Andre Tande (Norwegia)    280
 4. Stefan Kraft (Austria)           212
 5. Johann Andre Forfang (Norwegia)  205
 6. Kamil Stoch (Polska)             183
 7. Junshiro Kobayashi (Japonia)     176
 8. Jernej Damjan (Słowenia)         168
 9. Markus Eisenbichler (Niemcy)     140
10. Robert Johansson (Norwegia)      130
11. Dawid Kubacki (Polska)           118
...
13. Piotr Żyła (Polska)              113
16. Maciej Kot (Polska)               70
  . Stefan Hula (Polska)              70
38. Jakub Wolny (Polska)               8

KJ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze